СРБИЈА ЦЕНТАР РАЗВОЈА ВЕШТАЧКЕ ИНТЕЛИГЕНЦИЈЕ: Потписан важан споразум са лидером у домену ауто индустрије
Споразум о сарадњи веома важан корак за Институт јер омогућава будућим истраживачима да од самог почетка у фокус својих истраживања ставе проблеме од великог практичног значаја.
Недавно основани Истраживачко-развојни институт за вештачку интелигенцију Србије и једна од најуспешнијих мултинационалних компанија које послују у нашој земљи Цонтитентал, озваничили су реализацију заједничких предстојећих активности потписивањем Споразума о научноистраживачкој и пословно-техничкој сарадњи. Овај споразум представља први званични уговор Института са привредом и уједно први значајни корак у остварењу његове мисије да допринесе сарадњи науке и привреде и поспеши трансфер технологије у Србији.
ПРОЈЕКАТ КОЈИ ЋЕ ДОНЕТИ САМО ДОБРО! Гудал "УГТ ће помоћи енергетској транзицији Србије"
ПРИВРЕДНИ РАСТ СРБИЈЕ НЕБУ ПОД ОБЛАКЕ! У последња два месеца суфицит у буџету од око 60 милијарди динара
РЕАЛНИ БДП СРБИЈЕ У ПОРАСТУ: Други квартал у позитивном тренду успона
Овај споразум потписали су др Дубравко Ћулибрк, директор Института и Саша Ћоринга, генерални директор компаније Цонтинентал Аутомотиве Сербиа у понедељак 2. августа 2021. године.
Том приликом др Ћулибрк изјавио је да је Споразум о сарадњи веома важан корак за Институт јер омогућава будућим истраживачима да од самог почетка у фокус својих истраживања ставе проблеме од великог практичног значаја.
- Веома сам задовољан што је прва активност у сарадњи са привредом нашег института управо потписивање Споразума са једном успешном интернационалном компанијом као што је Цонтинентал. Нашим истраживачима на овај начин омогућићемо да своја знања преточе у комерцијална решења што ће развијати област вештачке интелигенције, али и пружити подршку иновативним глобалним компанијама које су активне у Србији, а то су све свакако приоритети новооснованог Института. Вођени заједничком визијом, сигуран сам да ћемо унапредити област вештачке интелигенције у Србији - истакао је др Ћулибрк.
Саша Ћоринга, генерални директор компаније Цонтинентал Аутомотиве Сербиа уочи потписивања је казао следеће: "У аутомобилској индустрији се последњих година све више и више користе решења из области вештачке интелигенције, посебно када је реч о аутономној вожњи. Наша визија у Цонтинентал Аутомотиве Сербиа је да диктирамо трендове и да будемо најбољи у ономе што радимо, а наши инжењери то већ јесу. Срећни смо што започињемо сарадњу са Истраживачко - развојним институтом за вештачку интелигенцију Србије и сигурно смо да ћемо заједно бити још успешнији на међународном аутомотив тржишту."
Цонтинентал Аутомотиве Сербиа тренутно углавном развија решења за путничке аутомобиле и комерцијална возила за дивизију Вехицле Networking анд Информатион (ВНИ). То обухвата широк спектар производа као што су инструмент табле, радари, камере, контролне јединице за даљинско праћење позиције и параметара возила, приступни системи засновани на приступу возилу помоћу паметних телефона или даљинског откључавања, управљачки склоп за контролу електричних система у возилу, инфраструктура web базираног сервиса, мобилне апликације и главни иновативни пројекат за високо аутономну вожњу за путничке аутомобиле и комерцијална возила.
Тренутно више од 600 инжењера ради на развоју најиновативнијих технологија за ауто индустрију у Истраживачко развојном центру у Новом Саду. Са атрактивним пројектима из области електронских уређаја за кабину возила и системима и сензорима за аутономну вожњу, компанија је за мање од три године рада израсла у једног од највећих послодаваца у инжењерском сектору у земљи.
У марту је отворила и своју прву фабрику у Новом Саду у којој ће се производити најмодернији електронски производи за унутрашњост возила као што су "хеад уп display", велики екрани, камере у возилу, комплексни кокпит "high перформанце цомпутер". Крајем јуна, такође у Новом Саду, Цонтинентал Аутомотиве Сербиа је почела изградњу друге фабрике која ће бити четири пута већа од недавно отворене и то ће бити прва "high tech" fabrika у Новом Саду.
Научноистраживачка и пословно-техничка сарадња подразумеваће, између осталог, и реализацију заједничких научноистраживачких пројеката, развој производа и производних програма и заједнички рад на комерцијалним пројектима и пројектима финансираним од стране Европске заједнице.
Подсећамо да је Институт, са седиштем у Новом Саду, у марту ове године основала Влада Републике Србије на основу иницијативе из Стратегије развоја вештачке интелигенције у Републици Србији за период 2020-25. године. Такође, недавно је оформљен и Саветодавни одбор Института који чине светски препознати стручњаци из области информационо-комуникационих технологија из научног окружења и привреде.