Србија гради соларне електране које ће елиминисати увоз струје: Вучић данас на потписивању уговора са конзорцијумом Hyundai Енг - УГТ Renewables
Председник Србије Александар Вучић састаће се данас са представницима конзорцијума компанија Hyundai Енгинееринг и УГТ Renewables и присуствовати потписивању уговора о реализацији пројекта за изградњу соларних електрана.
Реч је о пројекту изградње самобалансираних соларних електрана великог капацитета, без управљања и одржавања, укупне инсталисане снаге од најмање 1.000 MWAC/1.200 MWDC, са батеријским системима за складиштење електричне енергије укупне инсталисане снаге од највише 200 MW/400 MWh.
Састанак ће почети у 12 часова у згради Председништва, након чега ће бити потписан уговор и уследиће изјаве за медије, најављено је из Председништва. Потписивање уговора председник Вучић најавио је прошле недеље.
- Ми ћемо следеће недеље потписати уговор са УГТР. Ја сам о томе разговарао све време и са председником Бајденом. И он је лично говорио колико је то значајна компанија и колико је важно да наставимо са улагањем у енергетику, јер ми нећемо имати струје ако не пожуримо. Тај пројекат би требало да нам донесе један гигават новоинсталиране снаге кроз соларне панеле - рекао је Вучић.
Влада Србије усвојила је 10. октобра закључак о пројекту изградње самобалансираних соларних електрана великог капацитета са батеријским системима за складиштење електричне енергије у Србији, као пројекта од значаја за Србију. Њиме је предвиђена изградња соларних електрана на територијама општина Неготин, Зајечар, Оџаци, Лебане, Лесковац и Бујановац.
Пројекат обухвата развој, изградњу, пуштање у погон, управљање и одржавање ових електроенергетских постројења током две године након изградње. Из владе су навели да ће се соларне електране састојати од фотонапонских панела, носача соларних панела са системима за праћење кретања сунца, тзв. тракери, батеријских система за складиштење електричне енергије, као и припадајуће нисконапонске, средњенапонске и високонапонске опреме.
Овим пројектом, како је наведено у саопштењу Владе Србије, остварују се циљеви енергетске транзиције и испуњавају међународне обавезе, а биће елиминисана потреба за увозом електричне енергије и осигурано дугорочно снабдевање потрошача по економски приступачним ценама.
Министар спољних послова Србије Марко Ђурић и подсекретар Сједињених Америчких Држава за економски раст, енергетику и животну средину, Хозе Фернандез, потписали су у септембру у Вашингтону Споразум о стратешкој сарадњи у области енергетике између Србије и САД. Ђурић је, како је наведено у саопштењу Министарства спољних послова, рекао да ће споразум олакшати зелену транзицију у Србији и да је његовим закључивањем Србија направила значајан искорак ка осигурању енергетске безбедности.