СРБИЈА ИМА НАЈБРЖЕ РАСТУЋИ ПАСОШ НА СВЕТУ! И странци нам ЗАВИДЕ, ево како се тренутно котирамо
Странци нам завиде. Српски пасош јуриша узлазном путањом ка врху, а Амерички портал објаснио и због чега.
За нас који смо рођени са западним пасошима развијених земаља, путовање без виза никада није представљало велики проблем.
КАКО СЕ ИЗБОРИТИ СА ПОСКУПЉЕЊИМА У СРБИЈИ: Стручњаци упозорили на нови, озбиљан пораст цена
КАКО ЈЕ СРБИЈА УРЕДИЛА ОБЛАСТ КРИПТОВАЛУТА: Да ли ће се опорезивати трговина и како се третира виртуелни новац?
БЕЗ ЈЕФТИНЕ РОБЕ И КОД КИНЕЗА? Из кинеске робне куће поручују: Ако остали подигну цене, онда ћемо и ми!
Сама та чињеница је разлог зашто би већина грађана САД-а или западних земаља питала "зашто вам треба други пасош?", Занемарујући могућности које нуди двојно држављанство.
Наравно, добијање визе као америчког држављанина који жели да посети Бразил је бирократска бољка. Тако је и за већину нас који желимо да посетимо Русију. И док постоје друге случајне земље због којих је изазов добити визу или е-визу за посету, посједовање америчког или канадског, аустралијског или европског пасоша представља карту за живот који се лако путује.
Међутим, често упоређујем земље са наизглед свиме што се дешава са напредном локацијом на Bell Цурве. Свакако, амерички пасош нуди пуно могућности путовања, али такође нуди и пуно муке, од опорезивања на основу држављанства преко ФАТЦА преко ФЦПА до ОФАЦ-а.
Такође, с обзиром да су сада толико добри за путовања без виза, већина западних пасоша нема куда, осим доле. Амерички пасош посебно би могао да смањи вредност у наредним годинама, при чему Европска унија прети да ће захтевати од Американаца да поднесу захтев за туристичке визе, а сада чак и Мексико сугерише да би амерички држављани требало да плате у посету ако Трамп настави са причама о зидању зида.
На пример, Европски парламент је упозорио пет земаља - САД, Аустралију, Канаду, Јапан и Брунеј - да издају пуни реципроцитет за безвизна путовања. Под тим су мислили да уколико грађани тих земаља могу да посете Европску унију, онда би сви грађани Европске уније требало да могу да посете те земље.
Сједињене Државе су једна од три државе (једна диктатура) која је палцем засукла на тај захтев, а сада крши политику реципроцитета ЕУ и препоручено је да се уклони са путовања без виза.
ВАША ПУТОВАЊА БЕЗ ВИЗА НА РИЗИК
Сад, озбиљно сумњам да ће Европа тражити од Американаца да добију визе, то ће показати да ако ваша земља преговара у лошој вери, могли бисте претрпети последице путем пасоша.
Недавно сам разговарао са једним од најближих контаката о томе зашто више малих земаља не нуди једно другом безвизна путовања. Каква би штета била, претпостављао сам, јер Јерменија и Салвадор дозвољавају једни другима бесплатно путовање. Било који Јермена с довољно новца да прелети пола света вероватно неће изабрати Ел Салвадор у који ће се илегално уселити.
Њен одговор је био занимљив: путовање без виза је преговарачка тачка и ниједна држава не жели да је поклони. И мислим да је у праву.
режиму за своје грађане. Од првих десет земаља које примају америчку страну помоћ, четири од њих захтевају да амерички држављани прибаве визу или е-визу унапред или да плате таксу по доласку.
Помислили бисте да би могао бити прилично стандардни услов било ког преговора о иностраној помоћи да се каже „свако ко добије новац из САД-а мора да пусти наше грађане да посете“, али претпостављам да су САД превише заузете преговорима о војним базама или другим стварима. Иронично, оно о чему преговарају (тј. О војсци) су скупе ствари које резултирају потребом за опорезивањем на основу држављанства. То је зачарани круг.
Земље попут Јужне Африке користе потребу својих грађана да добију визе за већину земаља и као преговарачки чип, недавно испуцавајући упозорење укидањем безвизног режима за Новозеланђане и претећи да ће то учинити и Американцима и Европљанима.
НАЈБРОЈ РАСТ У СВЕТУ ПАСПОРТА
Реалност је да Сједињене Државе, нити било која друга западна земља, нису пасош који се најбрже развија. То није изненађење, јер има довољно простора за додавање ограничења, али нема пуно простора за раст.
Међутим, најбрже растући пасош на свету је из земље коју вероватно не бисте очекивали: Србије.
Влада овде у Србији извршила је одличан посао преговарајући о повећаном безвизном режиму током последње деценије. То смо научили приликом проучавања различитих индекса пасоша како бисмо створили сопствени индекс пасоша Номад раније ове године.
Генерално се безвизна путовања широм земаља повећавају. Европско шенгенско подручје додало је 19 такозваних „земаља Анекса ИИ“ на своју листу безвизних путовања само у последње две године, а добар део од 61 земље које могу да посете Европу без визе додато је после 2000. године.
То је разлог због којег грађани земаља од Перуа до Грузије до Тимор-Лесте-а могу да посете Европу са истим привилегијама без виза као држављани САД-а, Канаде и Аустралије. Више о шенгенском путовању без виза можете сазнати гледајући овај видео.
ШТА СРПСКУ ПАСПОРТУ ДОБРО ЧИНИ?
Србија је без виза путовала у Европу још 2009. године, заједно са Црном Гором и Македонијом. Међутим, српски пасош је од тада знатно полетео.
Као прво, Србија је једна од само три земље на земљи чији грађани могу да посете Европу, Русију и Кину без визе. (Друга два су Маурицијус и Сејшели.)
Узмите у обзир да добијање руске визе могу бити велика мука и да је добијање кинеске визе мања мука и одмах имате две велике користи. Ниједна развијена западна земља за коју знам не може да прескочи ред за визе за Русију, а само грађани Сан Маринеа за Кину.
Отприлике у исто време док је Србија преговарала о визној политици са Русијом и ЕУ, они су такође добили бесплатан приступ Израелу.
Слиједила је Турска, земља која захтијева од САД-а и неких грађана ЕУ да добију изузетно лаку е-визу унапријед, по цијени од 20 долара.
Следе Украјина, Казахстан, Бразил и Молдавија. Затим је дошао Јапан, ноторно тешка земља коју су државе паса Тиер Б и Тиер Ц морале посетити. Прошле године су и Срби добили приступ Индонезији, која је недавно отворила своја врата практично свима, укључујући чак и Коморе.
Поред тога, и даље су на снази уговори о визама за бившу Југославију који омогућавају безвизно путовање у тешко доступна места попут Кубе и Туниса.
А, према разним чланцима вести и Википедији, Србија финализује уговоре са Азербејџаном, Колумбијом, Гватемалом, Јамајком, Панамом, Парагвајем, Катаром, Кувајтом, Оманом, Бахреином и Венецуелом. Већина тих земаља прилично је тешка чак и за неке западне грађане, па ће додавање путовања у те земље бити права благодат за српски пасош.
Тако…
ГДЕ НЕ МОЖЕТЕ ДА ИДЕТЕ КАО СРБИН?
У основи, иста места могу да посете врло мало грађана: Сједињене Државе, Канада, Велика Британија, Ирска и Нови Зеланд. Ове земље енглеског говорног подручја забрањене су за већину економских грађана, као и готово било који пасош нивоа Б или нивоа Ц. Нажалост, ове земље такође имају најоптерећеније визне захтеве, што често укључује писање писама и слање узорака крви.
(Шалим се са другим делом.)
Иако су западни европски суседи Србије, попут Велике Британије, у прошлости наговештавали либерализацију визног режима, то се није догодило. Међутим, ако англофонске земље нису ваша ствар, добро ћете се снаћи са српским пасошем и очекујем да ће ствари постати још боље.
Разлог је једноставан: не само да је Србија имала пуно простора за успон након распада Југославије, већ је њихов приступ спољним пословима био позитиван. Желе да поправе свој окаљани имиџ и прихватили су проактиван приступ који има неколико других земаља.
Док се земље попут САД одмарају на ловорикама, а амбасадори пијуцкају чај у Фоур Сеасонс, српска влада преговара о уговорима за своје грађане који путују по целом свету.
То морате поштовати.
Када се ратификују сви предложени послови, српско држављанство биће одлична предност.
ЕВО ПРОБЛЕМА ...
Не можете лако добити српски пасош. Недавно сам наишао на неколико веб локација које обећавају „економско држављанство у Србији“ за бедних 100.000 евра.
Иако у Србији не постоји формално држављанство по инвестиционом програму, претпоставио сам да је то вероватно пасошки програм „сивог тржишта“, којим је неко имао унутрашњи траг са председником. Председник овде може натурализовати било кога кога жели, о чему сведочи и његово давање српског држављанства Стевену Сеагалу још неко време.
Моји адвокати овде су потврдили да овде не постоји легитиман пут да брзо постанете грађанин, осим да лично убедите председника да вредите тога.
У супротном, требало би да следите типичан пут добијања пребивалишта, боравка овде неко време и рада на натурализацији. Процес траје од пет до десет година, у зависности од вашег „разлога за имиграцију“, иако се можете венчати са Србином и постати држављанин за само три године.
ДОЊА ГРАНИЦА
Неки светски "Тиер Б" пасоши се у великој мери побољшавају. Као што знате из читања овог блога, свет се мења. Сједињеним Државама више нису сви који се свима и на крају сви диве.
Данас су државе попут Србије земље са средњим приходима које се не желе ослањати на западне симпатије и граде своје економије, а са њима и пасоше.
Србија је само још један пример зашто је добијање доброг другог пасоша нивоа Б по мом мишљењу боља опција од многих држављанстава ЕУ. Потенцијалне пореске последице у великим западним земљама постаће драконске тек у наредним годинама, а њихови пасоши не могу бити бољи.