ВРХУНАЦ ИНФЛАЦИЈЕ У СРБИЈИ ДО КРАЈА МАРТА?! Из НБС проценили - ево када се економска ситуација враћа у нормалу
Србија има близу 40 тона злата у резервама, што гарантује сигурност привреди и депонентима
Генерална директорка Сектора за монетарне и девизне операције у НБС Наташа Радић рекла је у интервјуу за Радио-телевизију Србије да очекују да већ током првог тромесечја ове године инфлација достигне свој врхунац, док би у границе циља требало да се врати средином наредне године.
ОВО СУ ТРИ НАЈИСПЛАТИВИЈА БИЗНИСА У СРБИЈИ! Улагања нису велика, поврат уложеног никад бржи - ако вам се посрећи можете зарадити и десетине хиљада еура!
ОВО СУ НОВЕ ЦЕНЕ ГОРИВА: Познато колико ће коштати бензин и дизел наредних недељу дана
ИДЕТЕ У ПЕНЗИЈУ? Послодавац ово мора да уради - уколико вам не исплати новац чекају их ПАПРЕНЕ казне
У јануару, девизне резерве Србије достигле су рекорд, скоро 21 милијарду евра, што покрива шест месеци увоза робе и услуга. Србија има близу 40 тона злата у резервама, што гарантује сигурност привреди и депонентима. С друге стране, камате на штедњу и даље су испод нивоа инфлације, док нови кредити поскупљују.
Генерална директорка Сектора за монетарне и девизне операције у НБС Наташа Радић каже за РТС да традиционално улагање девизних резерви у злато има облик сигурног улагања, што нарочито долази до изражаја у кризним временима.
- У претходном периоду на међународном тржишту биле су изузетно ниске каматне стопе, чак су биле и нулте и негативне, као што је то случај са евром, тако да су централне банке одређени део својих девизних резерви свакако улагале у злато и на тај начин су избегавале губитке по основу негативних каматних стопа - објаснила је Радићева.
Када је реч о поскупљењу задуживања, истиче да не треба све посматрати кроз кеш кредите, јер је то врста кредита који су по својој природи највише ризични и најсклонији управо том повећању.
- Наравно, каматне стопе су повећане, што је последица повећане инфлације и на међународном нивоу и код нас у последњих годину и по дана, тако да су централне банке морале да реагују повећавањем својих референтних каматних стопа, што се свакако пренело и на остале каматне стопе на финансијском тржишту и довело до поскупљења, објашњава Радићева.
Упитана докле очекује раст референтних камата за динаре и евре, Радићева каже да у Народној банци Србије очекују да већ током првог тромесечја ове године инфлација достигне свој врхунац. Потом, додаје, инфлација би почела да се смањује и требало би да се врати у границе циља средином наредне године.