Србија после осам година испливала из економског муља: Привреда СТАЛА НА НОГЕ, радници ће живети све боље
Минимална цена рада изражена кроз вредност евра повећана 30 одсто
Више од 350.000 запослених у Србији који раде за минималац имаће за неколико хиљада динара већу плату од јануара!
Прочитајте и:
Влада Србије донела је јуче одлуку да минимална цена рада буде повећана за 8,6 одсто. Цена рада биће повећана са 143 на 155 динара по сату тако да ће минимална зарада убудуће бити нешто више од 27.000 динара. Досадашња минимална зарада тренутно износи 24.882 динара.
Минимална зарада – изражена кроз вредност евра – до доласка демократа на власт 2008. је константно расла. Тада почиње период стагнације због општег колапса српске привреде. Тако је за четири године владавине Демократске странке минимална цена радног сата изражена у еврима повећана за шест центи?!
Заокрет почиње тек крајем 2014. године са мерама фискалне консолидације. Са опоравком српске привреде упоредо је расла и минимална зарада. Ово је иначе треће повећање минималца од тада, а минимална цена рада изражена кроз вредност евра у том периоду повећана је малтене 30 одсто.
Борба за бољи живот радника који раде за минималац и њихових породица се одмах наставља. Влада Србије је још јуче најавила да ће минимална зарада убудуће расти још брже и динамичније захваљујући привредним резултатима које бележимо последњих година.
У прилог томе говори и чињеница да је курс евра последњих шест година стабилан и да је инфлација на веома ниском нивоу. Народна банка Србије тврди да ће тај тренд бити настављен и убудуће и да ће се све то одразити на побољшање живота радника у Србији.
- Важно је нагласити да је током претходних шест година НБС прво стабилизовала, а затим и очувала инфлацију на ниском нивоу, чувајући и на тај начин реалну вредност прихода наших грађана. Мерено просечном инфлацијом уназад шест година, Србија је постала упоредива са развијеним земљама. Додатно, релативна стабилност курса, ниска инфлација, знатно смањење каматних стопа и већи расположиви доходак и по том основу, уз остале мере економске политике, доприносили су подизању поверења код привреде, што је омогућило и започињање новог инвестиционог циклуса који траје већ неколико година и који је до сада довео до раста броја запослених у приватном сектору за више од 190.000 људи. Привреда је отворене могућности активно користила, чиме је и стопа незапослености значајно смањена на 11,9 одсто у другом тромесечју 2018 – кажу у НБС.
Данашњи резултати су плод економске политике коју држава спроводи последњих година.
- До одговорне фискалне политике и спроведене фискалне консолидације не би дошло без одлучности председника и Владе Републике Србије. Не треба занемарити ни чињеницу да је спроведен и велики број структурних реформи које су, добром одмереношћу, помогле да се српска економија трансформише, а тиме и да се обезбеди трајнија потпора за стабилнија кретања на девизном тржишту. Важан сегмент укупне економске политике и стуб за стабилизацију укупних прилика у земљи била је и монетарна политика НБС која је вођена током претходних шест година. У том периоду инфлација је сведена на просечан ниво од око два одсто – наводе у НБС.
Србија бележи напредак на свим пољима.
- Позиција Србије значајно се поправља и на међународним листама пословања и конкурентности. Укупан напредак који се бележи осликава се и кроз стабилност на девизном тржишту, али и кроз стабилност цена и финансијску стабилност. То су уједно и неопходни услови за наставак инвестиционог циклуса који ће, кроз раст производње и извоза, омогућити даље повећање стандарда становништва на одрживим основама и бити и даље један од ослонаца стабилности на девизном тржишту – кажу у НБС.