СРБИЈА КУПУЈЕ ПЕТ АМБАСАДА: Новац од продаје објеката бивше СФРЈ биће овако утрошен
Новац који се добије од продаје дипломатско-конзуларне имовине некадашње СФРЈ, Србија планира да уложи у куповину некретнина на пет важних светских дестинација - Токију, Њујорку, Берну, Копенхагену и Варшави.
Очекује се да на рачун наше државе буде уплаћено скоро 30 милиона евра (29.92) од продаје објеката бивше Југославије у Јапну, САД-у, Швајцарској и Немачкој, о чему су се договориле државе сукцесори.
"То нам је био сан ДЕЦЕНИЈАМА!" Председник најавио - ево када ће бити готов МОРАВСКИ КОРИДОР
ДО КРАЈА ГОДИНЕ БИЋЕ СПОЈЕНЕ ЦЕВИ ''TURSKOG ТОКА'': Ево из која четири правца ће гас долазити у Србију!
СОЛАРНИ ПАРКОВИ У СРБИЈИ! Шпанци раде на довођењу инвестиција
Како је предложено буџетом Министарства спољних послова за наредну годину, та средства требало би да се уложе у набавку пет зграда у нашем власништву, уз објашњење да је ово економски најцелисходније и средњорочно најисплатљивије решење, пре свега због изузетно високих трошкова закупа квадратних метара у Јапну, Америци, Швајцарској, Данској и Пољској.
Титова резиденција
У последњих годину и по, продати су Титов резиденцијални стан на Менхетну, објекат некадашње СФРЈ у Токију и зграда амбасаде бивше Југославије у Бону. Србији, по договору о сукцесији, следује 39.5 одсто од постигнуте цене, односно за ове три некретнине добили смо око 13.3 милиона евра.
Остала су још два објеката која су у поступку продаје, а то су зграде мисије СФРЈ у Њујорку и амбасаде у Берну.
Предлог МСП да се добијена средства преусмере на куповину квадрата у нашем власништву има циљ да се бар донекле смање огромне суме које Србија издваја на годишњем нивоу за кирије широм света. Према подацима са сајта МСП, за потребе наше дипломатије закупљујемо чак 116 зграда и станова у највише објеката у Немачкој (осам), Аустрији (седам) и САД-у и Француској - по пет.
За рентирање квадрата за потребе ДКП у иностранству, према предлогу буџета, наредне године биће издвојена скоро 1.1 милијарди динара (9.2 милиона евра). Закуп зграде у којима су смештене наше амбасаде, конзулати и други "пословни" објекти коштаће нас 768.8 милиона динара (6.5 милиона евра), док ће кирија за резиденцијалне објекте износити 324.9 милиона динара (2.7 милиона евра)
С друге стране, Србија тренутно у свом власништву има 48 објеката у 28 земаља широм света. Наша држава користи исто толико некретнина које су предмет сукцесијеизмеђу бивших чланица СФРЈ. Последњи састанак Мешовитог комитета за расподелу дипломатске и конзуларне имовине бивше СФРЈ одржан је у јулу у Београду, а до данас је, од 123 непокретности, номиналне вредности 265.9 милиона долара, расподељено 85. Србији је сукцесија донела 36 објеката, а осталим државама сукцесионарима 49.
Градимо у Канбери и Сарајеву
Наша земља током претходне две године издваја новац за изградњу дипломатско-конзуларних објеката у Аустралији и Босни и Херцеговини и они би током следеће године требало да буду завршени. У 2020. за изградњу ДКП у Канбери биће уложено 32 милиона динара, а за објекат у Сарајеву 43 милиона динара.
СТИЖЕ ПОВИШИЦА! Ово су тачни износи ПОВЕЋАЊА ПЛАТА за 60.000 медицинских сестара у Србији
СЈАЈНЕ ВЕСТИ ЗА СРБИЈУ! Градиће се нова фабрика и биће посла за 1.000 људи!
ВУЧИЋ ДОНОСИ ДОБРЕ ВЕСТИ ЗА ВОЈВОДИНУ: Градићемо брзу саобраћајницу Бачки Брег-Кикинда!
СЈАЈНЕ ВЕСТИ ЗА ВОЗАЧЕ: БЕСПЛАТНО ауто-путем Сурчин-Обреновац од 19. децембра!
СРБИЈА СЕ САМО ГРАДИ: Ниче још један мост преко Саве, издата дозвола за градњу