Србија постаје лидер четврте индустријске револуције у региону: Кинески гигант из Борче ОСВАЈА ЕВРОПУ
Сарадња са Кином од великог значаја за нашу земљу
Министар за иновације и технолошки развој Ненад Поповић оценио је да ће Србија отварањем индустријског парка у Борчи са кинеским партнерима постати не само регионални лидер већ један од највећих дигиталних хабова у целој Европи.
Прочитајте и:
- То Србији која је прескочила другу и трећу индустријску револуцију сада отвара могућност да буде директан учесник четврте индустријске револуције, потпуне дигитализације а најважније је да у овом процесу имате јаког технолошког партнера - рекао је Поповић за ТВ Пинк.
Дигитализација и изванредни политички односи са Кином довели су до тога да сада имамо Кинезе као партнере у четвртој индустријској револуцији и са њима заједно ћемо у Индустријском парку у Београду моћи да планирамо будућност за целу Србију, истакао је министар.
Према његовим речима, споразум о изградњи индустријског парка са Кинезима један је од најквалитетнијих у последње три деценије.
Више од 50 кинеских компанија потписало протокол.
Сада ће, како је објаснио, кренути израда бизнис плана и плана развоја целог реона који се простире на 320 хектара лево од Пупиновог моста где ће бити изграђена најмодернија индустријска постројења.
Вучић на летњем Давосу: Долазак Сија у Србију - сигнал инвеститорима
Већ је више од 50 кинеских компанија потписало протокол о намерама да желе да отворе своје производне и технолошке капацитете, а оно што је најважније и развојне и технолошко-научне, каже Поповић.
Једна од највећих кинеских компанија Хуавеј, како додаје, исказала је заинтересованост да баш у индустријском парку у Борчи буде њихов развојни центар за цео део јужне Европе.
Један од највећих проблема Србије је, указује, одлазак наших најбољих инжењера у иностранство који се запошљавају у највећим светским гигантима као што су Гугл, Епл, Мајкрософт.
Допринеће преко 1,5 одсто БДП
Влада Србије, додаје, доста улаже у иновације и иновациону инфраструктуру многи се и враћају, отварају своје компаније, запошљавају нове раднике.
Поповић истиче да ће отварање индустријско технолошког парка у Борчи са највећим технолошким компанијама, не само кинеским, омогућити да наши инжењери не морају да иду у иностранство него да раде овде у Србији.
Председник о изградњи Индустријског парка пријтељства у Борчи: Ево шта то тачно значи за Србе
Отварање нових радних места у индустријском парку у Београду допринеће преко 1,5 посто БДП у наредних пет до седам година али оно што је најважније ми тиме прескачемо пукотину која је, како је објаснио, позната у свету као "долина мртвих" када индустрија не прати технолошки развој, и технолошке револуције омогућавају да се то прескочи.
Србија би, каже, и сама могла да развија такав парк али да би то трајало деценијама. Због тога је, како је додао, изузетно важно што је највећи технолошки лидер и друга економска сила света одабрала баш Србију за стратешког партнера у Европи.
- Основа која је постављена првим сусретом председника Вучића и Сија дала је замајац целом овом процесу - рекао је Поповић и додао да Србија има сада фантастичан потенцијал за будућност.