СРПСКЕ БАЊЕ ЦВЕТАЈУ! Ваучери од само 5.000 динара доводе све већи број туриста
Влада Србије издвојила је 1,86 милијарди динара за више од 372.000 ваучера, који су искоришћени од 2015. године, за одмор у Србији.
Највише ваучера издато је ове године, када је Министарству трговине већ у априлу стигло 120.000 пријава грађана. Ипак, када је пре четири године рођена идеја дотације одмора у Србији у вредности од 5.000 динара по ваучеру, нико није очекивао овако добре резултате. Тако бар тврде стручњаци за туризам.
Угрожено место у ком летују Срби: Стигло упозорење УНЕСКА! Ситуација је алармантна
Ево колико тачно новца компаније зараде од једног продатог аутомобила
УКОЛИКО ЖЕЛИТЕ БУЏЕТ, КОНКУРИШИТЕ ОВДЕ! 955 слободних места за други уписни рок на београдским факултетима
- Ова мера има многобројне позитивне ефекте на развој и унапређење туризма у Србији - објашњава Мирослав Кнежевић, помоћник министра трговине.
- Од када је започета ова акција, први пут после 2007. имамо повећан промет домаћих туриста. Од 2015. до 2018. године број долазака домаћих гостију повећан је за 32 одсто а број ноћења је повећан за 34 одсто. Најтраженије дестинације за реализацију ваучера биле су Сокобања, Златибор, Врњачка Бања, Сијаринска Бања и Рибарска Бања - каже Кнежевић.
Како објашњава Кнежевић, у овим местима ваучери су највише допринели порасту туристичког промета. Захваљујући ваучерима, многа места, попут Љубовије, Апатина, Беле Цркве, Ивањице, Златара и Крупња, постала су посећенија и видљивија на туристичкој мапи Србије. Програм доделе ваучера за одмор у Србији омогућио је грађанима да боље упознају своју земљу и уживају у разноврсној туристичкој понуди.
- Важно је истаћи да се, поред раста промета домаћих туриста и већег броја категорисаних објеката, повећао и приход од боравишне таксе у јединицама локалне самоуправе, а већа је и попуњеност смештајних капацитета - казао је Кнежевић.
- Када је у питању категоризација, Министарство води евиденцију угоститељских објеката, хотела, мотела, туристичких насеља, пансиона и кампова, док су за куће, апартмане, собе и сеоско туристичко домаћинство надлежне локалне самоуправе - истиче.
Према речима Кнежевића, управо су објекти који су у надлежности локалних самоуправа најзаступљенији у понуди смештаја за грађане који користе ваучере. Министарство нема прецизне податке о томе колико се повећао број таквих категорисаних смештаја у односу на период када ваучери нису постојали.
- Број заинтересованих угоститеља који учествују у програму реализације ваучера константно расте. Када је започета акција 2015, пријавила су се укупно 243 угоститеља, док их је ове године чак 1.400, па грађани могу да бирају смештај широм земље, на више од 60 дестинација - истиче Кнежевић.
У СВЕТСКОЈ ЕКОНОМИЈИ ДОЛАЗИ ДО ПРОМЕНА: Велика Британија губи своје место!
СКОЧИЛЕ АКЦИЈЕ НЕМАЧКОГ ХЕМИЈСКОГ ГИГАНТА: Суд смањио казну обештећења које Бајерн треба да исплати
ВЕЛИКА ШАНСА ЗА УМЕТНИКЕ: Потписан француско-српски споразум
Највише из градова
Државне дотације за одмор у Србији највише узимају људи из Београда, Новог Сада, Ниша, Зрењанина и Лесковца. Да би добили ваучере, грађани морају да имају резервисан боравак од минимум пет ноћења, и то у пријављеним и регистрованим објектима. Да би неко добио ваучер вредности 5.000 динара, довољно је да има месечна примања мања од 60.000 динара. Иначе, више од половине оних који узму ваучере су пензионери.