СРПСКИ И МАКЕДОНСКИ ЦАРИНИЦИ ОД СУТРА У ИСТОЈ КАНЦЕЛАРИЈИ: Заједничким граничним прелазом укидају се баријере
Од сутра ће први пут на једном граничном друмском прелазу прве категорије, Прешево -Табановце на Коридору 10, заједно у истој "канцеларији" радити српски и македонски цариници и полицајци.
Почетак рада интегрисаног граничног прелаза званично ће означити председници влада Србије и Северне Македоније Ана Брнабић и Зоран Заев.
То је резултат Споразума о успостављању заједничких контрола на међународном граничном прелазу Прешево - Табановце преко кога се одвија промет путника и свих врста робе, а који су 12. јула у Београду у име две владе потписали министри унутрашњих послова Србије и Северне Македоније.
ШЕСТ МИЛИЈАРДИ ЕВРА ЗА ЧЕТИРИ КОРИДОРА: Ево колико ће тачно коштати сваки од аутопутева и коридора
Бројка је огромна: Шта мислите колико гума се у Србији годишње рециклира?
Заменик директора Управе царина Веселин Милошевић рекао је раније да је споразум још један доказ спремности Србије да ради на смањењу нецаринских баријера у региону, као и на свему што је одваја од оних који спречавају трговину, промет људи и капитала.
Сутра ће, каже Милошевић, бити потписан и Споразум о узајамном признавању статуса Овлашћеног привредног субјекта (АЕО).
- Овлашћени привредни субјекти су компаније које су прошле веома строгу проверу од стране Управе царине - каже Милошевић и наводи да ће 22 велике компаније у Србији преузети на себе део царинских контрола и на тај начин постати "партнер" Управи царине и држави.
У овом тренутку, држава је издала 22 сертификата компанијама које послују у нашој земљи, а извозе и на тржиште Македоније.
Царина је, каже Милошевић, спровела озбиљну контролу ових предузећа која ће на себе преузети део царинских поступака, али ће те фирме и даље бити под надзором надлежних.
Да би велики играчи како у Србији тако и у Северној Македонији добили овај повлашћени статус, било је неопходно да испуне низ безбедносних домаћих и међународних стандарда, као и да уложе велики новац у развој сопствених, у највећој мери безбедносних капацитета.
Од 22 компаније које имају статус овлашћеног привредног субјекта, 19 их је добило статус овлашћеног привредног субјекта за безбедност.
- Управо на тај сегмент који се бави сигурношћу и безбедношћу односи се споразум који ће у понедељак бити потписан с македонском царином - прецизира Милошевић и наводи да то значи да ће 19 компанија које послују у Србији, ако раде и у Северној Македонији, имати иста права код суседа каква имају у нашој земљи, а обратно важи и за четири фирме које су тај статус добиле у Северној Македонији.
Сва потписана документа, оцењује Милошевић, даће своје прве ефекте током предстојеће зиме и у наредној туристичкој сезони.
У Скопљу је, иначе, недавно потписано пет протокола у вези са спровођењем Споразума о заједничкој контроли на прелазу Прешево-Табановце.
Нови интервентни откуп: МЕЊАЈУ ЈУНЕТИНУ ЗА КУКУРУЗ
СРПСКО ПИВО СЕ СВЕ ВИШЕ ПИЈЕ У ЕВРОПИ: Ево колико литара је извезено из наше земље
Уводи се лет који ће трајати дуже од 19 сати, али пре него што укрцају путнике морају да ураде ЈЕДНУ СТВАР
За путнике и теретњаке који из Србије иду ка Северној Македонији граничне службе Србије ће спроводити излазну контролу на територији Северне Македоније на граничном прелазу Табановце, док ће за оне који путују из СМ ка Србији излазна контрола македонских граничних служби бити спровођена на територији Србије, на граничном прелазу Прешево.
То ће, кажу надлежни, додатно убрзати царински поступак, смањити трошкове и задржавања на граници, чиме ће бити начињен велики корак у правцу олакшавања прекограничне трговине, јер ће компаније које имају овај статус, иста права имати и ван граница земље у којој су га стекле.