Српски туризам оживљава: На путу је налажење решења за више од 30.000 компанија у Србији
Извоз туристичких услуга Србије већ деценију бележи стални раст и у 2019. години вредност извоза тих услуга достигла је око 1,4 милијарде евра.
- Фокус рада Удружења за туризам и угоститељство Привредне коморе Србије (ПКС) у предстојећем периоду биће усмерен на секторске мере, како би се пронашла што боља решења за подршку делатностима као што су организација догађаја, сајмова и манифестација, наутички и рецептивни туризам, угоститељство, хотелијерство и лиценцирани водичи, које су због пандемије потпуно неактивне или тек почињу да раде - каже Тијана Маљковић, секретар тог удружења.
ВАЖНЕ ИЗМЕНЕ У ПРИЈАВИ ЗА 100 ЕВРА: Грађани, када будете звали за овај новац, ГАРАНТУЈУ вам ОВО
Европска инвестициона банка улаже највише средстава у Србију: Нове шансе за улагања у нашу земљу
ЦЕНА "ЦРНОГ ЗЛАТА" ПОНОВО У ПОРАСТУ: "Брент" изнад 32 долара по барелу
Привредна комора Србије од почетка кризе активно је радила на дефинисању мера како би се умањиле последице пандемије по читаву привреду, а сада активности преусмерава на секторске мере за оживљавање најугроженијих привредних грана, међу којима је и туризам и угоститељство.
Поводом почетка рада угоститеља, где је око 90 одсто објеката било затворено због забране рада, Петар Гајић, председник Групације пружалаца услуга хране и пића ПКС, и власник ресторана "Петар ат Тика’с", указује да је неопходно да угоститељи схвате да се сада ради под другачијим условима и да је испуњавање хигијенских захтева, у складу са препорукама, приоритет, како не би дошло до ситуације да се због појаве заразе вирусом, објекти поновно затварају.
Усвајање Уредбе о заменским путовањима, помоћи ће да опстане туристички сектор, али и да се заштите права корисника, сматра Љубиша Нешовановић, председник Групације туристичких агенција ПКС и власник туристичке агенције "Робинзон".
Нешовановић је захвалио Привредној комори Србије на посебном ангажману да се у сарадњи са ресорним министарством и YUTOM, дође до јединственог документа који ће помоћи привреди у овом сектору да настави да послује, а корисницима да заштите своје интересе. Уредба је донета на време, јер је велики број путника још од почетка новембра уплаћивао "фирст минуте" аранжмане, највише за Грчку, Шпанију и Египат.
- Као савесни туристички посленици отвараћемо једну по једну дестинацију, сходно ситуацији кад је у питању пандемија, а прва на реду је Грчка - наводи Нешовановић, додајући да ће агенције у јулу бити спремне да организују сопствени превоз, а потом се очекује регулатива за авио и аутобуски превоз, с обзиром на предвиђене додатне трошкове због половичне попуњености капацитета у условима прописаних мера заштите.
- Према процени YUTA, туристичке агенције имаће губитак између пет и седам милиона евра добити од почетка године до краја маја. За велики број туриста, дестинација за одмор ове године биће домаће бање, језера, етно домаћинства и планине, па ће Удружење за туризам ПКС пружити подршку и власницима категорисаних апартмана да обезбеде континуирану понуду током целе године - каже Тијана Маљковић, и додаје:
- Радимо на повезивању привредних субјеката из различитих привредних грана да би се створила додатна вредност, повећала производња и унапредио квалитет туристичких производа Србије. Повезивањем локалних произвођача етно хране са винарима, произвођачима сувенира, галеријама, музејима у Србији, етно туристички производ добија нови квалитет -.
Активно се ради и на подршци манифестационом туризму, с обзиром на отказане догађаје у овој години. Оквирно, укупан број манифестација и догађаја који се организује у држави годишње је око 17.000, од чега је око 2.000 спортских манифестација и око 15.000 конгреса и корпоративних догађаја, а читава "евент индустрија" стално запошљава око 10.000 људи и петоструко више хонорарних ангажмана.
Када су у питању хотели, од 380 категоризованих хотела у Србији, од 17. марта 340 не ради, док је 40 своје капацитете преоријентисало за смештај медицинског особља, као подршку у борби против Covid пандемије.
Према подацима Удружења за туризам ПКС, у сектору туризма послује 33.793 компанија и предузетника. Извоз туристичких услуга Србије већ деценију бележи стални раст и у 2019. години вредност извоза тих услуга достигла је око 1,4 милијарде евра, што чини 20,9 одсто укупног извоза услуга Србије.
Србију је у 2019. години посетило рекордних 3,7 милиона туриста. У априлу 2020. године укупно је у области туризма и угоститељства пословало близу 8.000 привредних друштава и око 26.000 предузетника.
У јануару 2020. године, у односу на јануар 2019. године, број долазака туриста био је већи за 24,2 одсто, у фебруару за 18,9 процената, док је у марту ове године у односу на исти месец прошле, због пандемије вируса, према подацима Републичког завода за статистику, број долазака туриста преполовљен.
"ОКРЕЧИМ СОБУ И ЧЕКАМ ТУРИСТЕ" Шта су све предности, а шта мане СЕОСКОГ ТУРИЗМА У СРБИЈИ? (ВИДЕО)
Шта ће бити са туристичким агенцијама ако се УВЕДЕ КАРАНТИН ОД 2 НЕДЕЉЕ ПО ПОВРАТКУ СА МОРА?
МАСОВНО СЕ ВРАЋАМО НА ПОСАО: До половине маја, српска привреда у пуном капацитету
Европа ће добро памтити корона кризу: Почетак опоравка тек 2021. године
Јесте ли спремни за море? ГРЦИ ОТВАРАЈУ СЕЗОНУ 1. ЈУЛА: Погледајте које услове морате испунити!