СРПСКУ СВЕТИЊУ ОСМАНЛИЈЕ СУ ПАЛИЛЕ И ПЉАЧКАЛЕ: Манастир Дубрава данас је у новом руху доступна туристима
Ових дана започето је пробијање трасе дуге девет километара будућег пута од села Брезна до манастира Дубарава
Да би се проширила и употпунила туристичка понуда општине Прибој, односно прелепе висоравни села Брезна, након овојесење изградње асфалтног пута од Кратова до овог села, у дужини од непуних пет километара, чиме је омогућен и лакши и бржи долазак до ових просто нестварних крајолика природе, општина Прибој одлучила је да изгради пут до чувеног манастира Дубрава, који због лоше конфигурације терена није био доступан свим заинтересованим верницима и туристима, а до сада се из Прибоја до ове православне светиње, могло је се доћи само пешице кроз врлети кањона Увца.
КАКО ИЗГЛЕДА ИСПРАВАН ФИСКАЛНИ РАЧУН ЗА НАГРАДНУ ИГРУ? Интересовање за наградну игру премашило сва очекивања
ЕВО КОЛИКО КОШТА ЈЕДАН АР НА ЗЛАТИБОРУ: Једно село од запећка постало хит
ОПОРАВАК ПРИВРЕДЕ СЕ ОЧЕКУЈЕ ВЕЋ СЛЕДЕЋЕ ГОДИНЕ: Србија ће имати најмањи пад економске активности на Балкану
Ових дана започето је пробијање трасе дуге девет километара будућег пута од села Брезна до манастира Дубарава, од којих је три километра већ прбијено. Радове су ових дана обишли и председник општине Прибој Лазар Рвовић и директор ЈП за изградњу грађевинског земљишта и развој Прибој Здравко Пешут, који су изразили задовоство урађеним али и наду да ће се радови наставити планираном динамиком, како би у овој години, најпре била пробијена траса, а онда пут и насут и поваљан. Дугорочан план је и да се траса будућег пута до манастира Дубрава и асфалтира.
Иначе, манастир Дубрава налази се пет километара узводно од манастирског комплекса Увац. Претпоставља се да је некада био метох манастира Бања и Увац, припада Жичкој епархији, смештен је на острвској висоравни, на једном од најлепших меандара реке Увац. Окружен грандиозном боровом шумом и брдовитим пределом, представља својеврсну оазу спокоја и тишине, која одолева времену и чува своје древне тајне. О прошлости овог манастира нема поузданих писаних података, не зна се ко је био ктитор, али је сигурно да је подигнут током средњег века, а да је потом од стране Османлија опљачкан и спаљен до темеља.
Манастир је обновљен 2008. године, а интересантан податак је да је приликом археолошких ископавања у манастирском комплексу пронађено и 160 златних дуката - млетачких цекина.
Данас се у комплексу манастира налазе две цркве - на темељима средњовековног храма посвећеног Светом пророку Илији подигнута је Црква Светог Пантелејмона, освећена 2015. године, а пре ње је, 2007. године завршен, а 2015. године и освећен, већи храм посвећен Светом Василију Острошком. Ова српска светиња је због конфигурације терена била је ван могућности за увођење електричне енергије, а недавно је пуштен у погон и систем за колекцију соларне енергије који, за сада, обезбеђује најнужију енергију за основне потребе сестринства манастира.
Овај храм исконске природе и духовности годинама привлачи моге посетице, а како игуман Данило каже: "Овде долазе само они које Господ пошаље…".