Држављанство или учинак? Немци МАЊЕ ПЛАЋАЈУ страним држављанима, за ИСТЕ ПОСЛОВЕ
Иако имају исте квалификацију и раде исти посао, странци у Немачкој по правилу имају мању плату од Немаца.
И то важи за сва занимања. Разлика просечне плате износи чак 22 процента.
Према анализи немачке Савезне агенције за рад, о којој пишу берлинске дневне новине "Велт", просечна бруто плата у Немачкој за особе које раде пуно радно време и плаћају све социјалне доприносе, крајем 2017. износила је 3.209 евра месечно. Бруто плата је плата пре одбијања социјалних доприноса и пореза.
Запослени који имају немачко држављанство зарађивали су просечно 3.294 евра, док су странци просечно зарађивали 2.463 евра. Разлика је, дакле, 22 одсто. Али, и између странаца постоје разлике. Најлошије су плаћени запослени из земаља из којих последњих година долази највише потражилаца азила (Сирија, Авганистан, Ирак, Нигерија, Еритреја, Иран, Пакистан и Сомалија). Они просечно зарађују 1.839 евра месечно бруто. И те разлике важе за све нивое занимања – помоћне раднике, квалификоване раднике, специјалисте и стручњаке.
Према анализи Савезне агенције за рад, и странци који имају исте квалификације и раде исти посао зарађују делимично знатно мање. Као помоћни радници Немци зарађују просечно 2.313 евра бруто, странци као помоћи радници зарађују просечно 1.918 евра бруто, док странци из осам земаља из којих долази највише потражилаца азила као помоћни радници зарађују просечно 1.647 евра бруто.
Вучић најавио ВЕЛИКУ ИНВЕСТИЦИЈУ: Шансе за долазак су ОДЛИЧНЕ, нова радна места ће ОЈАЧАТИ СРБИЈУ
Сличан јаз се види и код стручњака (академски образованих и других високо квалификованих особа): Немци зарађују просечно мјесечно 5.333 евра бруто, странци 4.960 евра бруто, а странци из осам земаља с највећим бројем потражилаца азила 4.394 евра бруто. Разлике се уочавају и кад Немци и странци с истом квалификацијом обављају исти посао.
Најмања разлика између Немаца и странаца је на пословима који су ионако најлошије плаћени. Код чистача и чистачица Немци рецимо зарађују 1.765 евра бруто, странци 1.761 евро бруто, а странци из осам земаља с највећим бројем потражилаца азила 1.655 евра бруто.
Председник Вучић најавио велику инвестицију: Држава планира да уложи 500 милиона евра у путну мрежу у Срему
Анализа Савезне агенције за рад показује такође да у Немачкој не недостаје радне снаге генерално. Јер, у прошлој години је било просечно 796.000 непопуњених радних места, док је незапослених било просечно 2.300.000, дакле три пута више. Притом су као незапослене вођене само оне особе које су одмах могле да преузму посао, дакле нису биле болесне или на некој преквалификацији. Укупно је посао у 2018. у Немачкој тражило просечно 4.400.000 особа.