ШТА КАД СА СИМПТОМИМА КОВИДА ДОЛАЗЕ НА ПОСАО: Шеф не може да вас натера да се тестирате, али ево шта може, и није добро
Најопштије говорећи, послодавци имају обавезу да обезбеде безбедност и здравље својих радника и осталих лица у радном окружењу.
Са пандемијом се боримо скоро већ две године и све чешће чујемо како и деца позитивна на корона вирус иду у школу. С растом броја заражених све чешће имамо примере и да "сумњиви" радници долазе на посао, па је и све оправданије питање шта то може послодавац уколико му радник долази у канцеларије "шмрцав" и обрнуто - која су права и обавезе запослених.
ПАЛА ОДЛУКА: Путин наредио испоруку гаса Европи, рок до 1. новембра
ГРАЂАНИ, ОВА ПРИЛИКА СЕ НЕ ПРОПУШТА: Држава даје 220 МИЛИОНА ДИНАРА - ево ко има право на нову ночану помоћ
ДАН НАЈСТАРИЈЕ ФАБРИКЕ ОДБРАМБЕНЕ ИНДУСТРИЈЕ СРБИЈЕ! "Застава оружје" потписала највећи уговор икад - ово су планови
Најопштије говорећи, послодавци имају обавезу да обезбеде безбедност и здравље својих радника и осталих лица у радном окружењу. С друге стране, запослени су дужни да се уколико примете симптоме у најкраћем року обрате лекару, и изолују. То је, међутим, тек почетак ове приче. Истраживали смо која су то све права и обавезе послодавца, а која радника када је у питању корона вирус - и ово су резултати.
Прво и основно право запосленог уколико осети симптоме вируса Ковид 19 јесте право на боловање, и оно нико не може да му ускрати. Право које проистиче, јесте да свако лице које је одсутно са посла, а има уговор о раду, има и право на зараду и накнаду зараде током боловања. Када је у питању класично боловање оно износи 65 одсто од пуне зараде за дане боловања. Код короне, одлуку о томе доноси послодавац, па тако имамо случајеве да неки током короне боловања исплаћују целу зараду, а неки 65 одсто.
- И управо ту се често крије проблем. Радници често знају да им корона боловање неће бити плаћено у целости, и многи се зато одлуче да долазе на посао, а упркос симптомима. Често су ти симптоми благи. Ту међутим, имате и другу страну приче. Послодавци често, након протека периода излолације од 14 дана од радника траже да се врате на боловање. Има и оних који су то спремни новчано да награде. Разлози су финансијске природе јер у последње време имате све више фирми које се суаочавају и са губицима и са мањком радника - каже председница Асоцијације слободних и независних синдиката Ранка Савић и додаје да запослени могу да се обрате синдикату у случају да им права буду ускраћена.
С друге стране, обавеза сваког запосленог јесте да се, уколико осети симптоме вируса, јави свом лекару, али и да обавести надлежне на послу, а како не би угрожавао здравље колектива.
Што се тиче послодаваца, они су дужни да креирају и одржавају радно окружење које не представља ризик по безбедност и здравље, као и да обезбеде адекватну опрему и просторије за раднике. Већина националних прописа о безбедности и здрављу на раду управо и садржи такве одредбе.
- Послодавци су дужни и да укажу својим запосленима да треба да се обрате за помоћ лекару у случају ковид симптома, а како не би угрозили остале запослене. Он може раднике и упутити на здравствени преглед, али га не може и присилити на њега. У случају да запослени одбија да се тестира и удаљи са посла, послодавац о томе може обавестити санитарног инспектора - наставља Савић.
Савић каже и да многе рачунице показују да сваког зараженог короном, боловање и лечење кошта око 230 евра.
- Зато је препорука послодавцима да сваком свом оболелом запосленом дају новчану помоћ која ће износити бар од 10 до 15 хиљада динара - закључила је саговорница.