ШТА НАМ СВЕ ПРЕТИ ИЗ РОБЕ "НА МЕРЕЊЕ"? Уколико купујете у ринфузу ово морате да знате
Производи на мерење коштају и до трећуну мање него упаковани.
Чајеви, кекс, чоколаде, зачини, суво воће, орашасти плодови, брашна, житарице, па чак и шлаг, пудинг и остали прашкасти производи могу да се купе у ринфузу у свакој продавници здраве хране у Србији, али је велико питање каквог су квалитета ови производи и колико су безбедни за употребу.
СТИЖЕ ПРОТОКОЛ ЗА ЛЕТОВАЊЕ У ГРЧКОЈ: Да ли ће Срби морати да имају ковид-пасоше?
Северномакедонска туристичка агенција уврстила обилазак Лидла у Врању у званичну понуду
"ПЛАТИ КОЛИКО СЕ ПОТРОШИЛО" НЕ ПИЈЕ ВОДУ: Како да вам не стигну астрономски рачуни за струју?
Ринфуз представља утовар робе у којем се роба налази у расутом стању без било каквих омота, џакова, сандука и слично.
Највећи део асортимана ових продавница је у ринфузу, односно купује се на мерење, а таква роба сад све више може да се нађе и у неспецијализованим продавницама. И док један број радњи строго пази на то шта и како продаје, то никако не може да се каже за све.
Роба која у Србију долази у џаковима из удаљених делова света контролише се као и она упакована у појединачна паковања, али није на исти начин заштићена, ни током транспорта ни током коришчења.
Нутрициониста Јована Новаковић објашњава да роба у ринфузу може да буде контаминирана.
- Пут је дуг од, рецимо, Мадагаскара до Србије, и током пребацивања џакова из једног вида транспорта у други, могуће да производ дође у додир са влагом, или да у њега уђу инсекти. За поједине производе влага је опасна, посебно за житарице, јер може да доведе до развоја микотоксина, плесни које дуготрајним коришћењем могу да доведу до озбиљних здравствених проблема - објашњава она.
Отворене папирне вреће и кутије са брашном најчешће стоје на пултовима, па на њих пада прашина, супротно санитарним прописима, а није реткост да се у чају или зачинима нађу бубе и каменчићи.
На фиокама и у витринама са шећером, слаткишима и чајевима најчешће нема декларације, па купац нити може да види да ли производ садржи алергене, нити одакле долази, нити до када може да се употребљава.
Истекао рок трајања, недозвољена продаја у ринфузу и услуживање муштерија без рукавица, најчешће су неправилности са којима се инспектори сусрећу. Чест је пример да не постоје посебне кашике за различите производе, већ продавац вади кашику по потреби и сипа потребан производ у кесицу.
- Велики је проблем то што трговци само допуњују рафове, однсно само досипају производе на исте површине, без претходног чишћења истих. Тада може да се деси да се помешају производи са два рока различита трајања, што никако не би смело да се дешава - објашњава она.
Зато се често дешава да купимо ужегле орашасте плодове или пасуљ код ког се половина у кувању прекува, а половина уопште не скува. Зато поједине житарице знају да имају тежак мирис, као када предуго стоје отворене, а кекс зна да буде мекан и гњецав уместо hrrskav и свеж.
Ипак, купци не одустају од ове врсте производа, јер коштају и до трећуну мање него они који се продају претходно упаковани. Разлог томе је то што у цену коштања нису урачунати трошкови амбалаже, односно паковања.
Наравно, поред ниже цене, ринфузна роба има још погодности. Захваљујући њој купац може да купи себи тачну количину одређене робе. Ова роба садржи мање адитива и конзерванса што је идеално за оне људе који пате од алергија или су осетљиви на ове додатке у исхрани.