Шта нас чека од првог јануара? Стручњаци откривају како ће санкције НИС-у утицати на Србију
Оснивач портала Енергија Балкана, Јелица Путниковић, сматра да су резерве нафте довољне за више од два месеца.
Док пакује кофере пред повратак Доналда Трампа у Белу кућу, одлазећа Бајденова администрација шаље поруку Београду да би НИС 1. јануара могао да се нађе под санкцијама због руског власништва. Београд, чекајући и званично обавештење, каже министарка енергетике, пажљиво прати односе Русије и Америке и тражи решење како би се очувала енергетска стабилност.
Ако се од 1. јануара НИС нађе под санкцијама и дође до прекида у снабдевању преко Јадранског нафтовода, Србија неће бити суочена са озбиљним енергетским проблемима, кажу упућени. Резерве нафте су довољне за више од два месеца.
-Србија има резерве сирове нафте и деривата. Неће 1. јануара наступити хаос на пумпама. Има људи који су искористили ту информацију да плаше народ да ће сада бити страшно - сматра Јелица Путниковић, оснивач портала Енергија Балкана.
Према њеним речима, економски ће сигурно погодити и НИС и државу, јер НИС "пуни" буџет са око 10 процената.
-Преживели смо санкције деведесетих година. Држава и људи су се и тада сналазили. Мислим да неће доћи до такве ситуације да поново имамо пластичне канте на улицама - указује Путниковићева.
Стручњак за енергетику Миодраг Капор каже да Србија мора да откупи деонице по фер тржишној цени или да позове трећу страну да учествује у тој куповини.
-Та трећа страна не сме бити под санкцијама. Након тога, може да се настави уобичајено пословање. У свим другим опцијама нам се не пише добро - наводи Капор.
"НИС национални ресурс, али..."
Промена власништва донела би више мира и просперитета у Србији и региону, кажу из америчке амбасаде за Јуроњуз.
-НИС је драгоцен национални ресурс за Србију који је вредео више од две милијарде долара у 2008. години, када је 'Гаспром' купио више од половине акција за мали део њихове тржишне вредности. Сада је најпрофитабилнија компанија у Србији - кажу у Амбасади САД.
Истичу да руски власници НИС-а "користе свој део профита да финансирају бруталну агресију против Украјине и угрожавају стабилност на Балкану и широм Европе, а не да инвестирају у будућност Србије".
Нафтна индустрија Србије је и пре две године била на мети - шест месеци након почетка рата у Украјини, најављене су санкције НИС-у.
-Сетимо се да је из Хрватске стигла информација да 'Јанаф' неће транспортовати руску нафту, а потом из нашег Министарства и НИС-а да увозе мање количине нафте из Русије, те да се заправо купује ирачка нафта која је јефтинија на тржишту - напомиње Путниковићева.
Последице по Србију
Ако Америка озваничи санкције НИС-у, то би имало тешке последице по Србију, каже министарка енергетике Дубравка Ђедовић Хандановић.
-Пажљиво пратимо односе САД и ЕУ са Русијом, па и када је у питању увођење санкција Гаспром банци. Обезбедили смо довољне количине гаса, радимо на проширењу складишта у Банатском Двору и изградњи нових гасних интерконекција са Русијом и Северном Македонијом, које ће омогућити још већу доступност гаса - наводи министарка.
Влада ће, каже, наставити да тражи начине да заштити своје економске интересе и да очува енергетску стабилност.
Извор: Србија Данас/РТС