ШТА СЕ ДЕШАВА СА СРПСКИМ ТУРИСТИЧКИМ АГЕНЦИЈАМА? Путовања су и даље могућа, али једна ствар се неће допасти грађанима
Грађани Србије који ових дана желе да путују или макар да резервишу аранжмане за новогодишње и божићне празнике још увек не могу да рачунају да ће тај посао обавити преко туристичких агенција.
Наиме, ресорно министарство најавило је да неће одузимати лиценце за рад агенцијама док се не реши проблем око гаранција путовања, али чини се да решење није баш "иза угла".
У преводу, сада преко агенције можете да купите појединачне карте за аутобуски или авио превоз, као и да резервишете смештај у хотелима са којима агенције имају пословно-техничку сарадњу, али не и да уплатите цео аранжман (резервација-превоз-смештај). Тако ће бити све док туристичке агенције не буду поново имале валидне гаранције путовања.
ПЕЛЕТ СВЕ ВИШЕ ТРАЖЕН: Угаљ и даље доминантан међу чврстим горивима, дрва "иду" стандардно добро
"Србија добија осам милијарди евра у гранту од ЕУ, 20 милијарди кроз пројекте" Вучић најавио значајне инвестиције
Влада Србије на иницијативу Министарства привреде објавиће још један ПОЗИВ за развој предузетништва
Како је изјавио министар Расим Љајић, у министарство је стигао званични предлог који укључује процедуру издавања банкарских гаранција и њиховог активирања, али је остало још да се реши ко би био такозвани "титулар" гаранције, односно ко би их активирао у случају несолвентности агенција.
- О томе разговарамо са Привредном комором Србије и удружењима туристичких агенција, као могућим корисницима гаранција - рекао је Љајић.
Ипак, из Националне асоцијације туристичких агенција (ЈУТА) наводе да решење није тако једноставно и да није проблем само ко ће бити титулар гаранције.
- Титулар мора бити консолидатор, а шта то конкретно значи – када се активира банкарска гаранција, ми бисмо морали да позовемо све оштећене да се јаве са документацијом, да проверимо у којој мери је ко оштећен, ко је колико уплатио, колика је укупна штета... Затим мора да се провери валидност документације и када дођемо до укупног броја оштећених одреди који је то идентичан износ који треба исплатити људима. Има ту доста посла и то би значајно повећало трошкове банкарске гаранције - објашњава Александар Сеничић, директор ЈУТА, уз напомену да за ову прилику морају да се направе и правилници који би врло јасно прецизирали како се прикупља документација, како се одређује њена валидност.
Он додаје да су и сами банкари навели да им је потребно бар 3 месеца да прилагоде своје процедуре и протоколе.
Увећани трошкови сигурно би се, макар делимично, прелили и на цене аранжмана које агенције нуде својим путницима. Дакле, туристи би морали да рачунају на скупља путовања.
Осигурање, ипак, најбоље решење?
Министар Љајић је јуче најавио и да ће представници Министарства трговине, туризма и телекомуникација у петак одржати састанак са појединим осигуравајућим кућама, које су изразиле спремност да наставе са издавањем полиса осигурања туристичким агенцијама. Он је оптимиста и верује да може да се направи помак и приближи се решењу које би било у интересу осигуравача, туристичких агенција, а нарочито путника.
И туристичке агенције су још увек оптимистичне када је реч о евентуалном продужетку сарадње са осигуравајућим кућама. Надају се за почетак макар анексу, односно продужетку полиса до краја године, а понављају и предлог који је, како кажу, био актуелан неколико година и подразумева обрачун премије осигурања према величини, односно промету агенција.
- Ако добијемо то додатно време, желимо да преговарамо и са државом о промени правилника за гаранције, јер сматрамо да тренутно није реално имати толике гаранције путовања, као и депозите. У ситуацији када је изражен проблем ликвидности, а туристички сектор високо ризичан у целом свету, било би добро да држава одреди минимум, односно најнижу осигурану суму, а да осигуравачи затим могу сами да подижу лимите и да сами процене колику гаранцију ће дати којој агенцији - појашњава Александар Сеничић.
Он понавља да агенције желе да седну са свим партнерима у овом процесу и да нађу заједнички језик, јер је јасно да постоји велики ризик, као и да не кошта свакога исто, велике и мале агенције.
Модели свуда исти, цифре различите
Модели гаранција путовања су свуда мање-више исти, наводи Александар Сеничић, и углавном су то полисе осигурања. Ипак, према његовим речима, ни у једној земљи не постоји ни близу оволики износ као у Србији.
- У Бугарској је то око 120.000 евра, у Црној Гори је полиса на 30.000, а банкарска гаранција на 15.000 евра, док се у Хрватској обрачунава по промету агенције, али је минимално 50.000 евра. У Чешкој, на пример, минимум је такође 50.000, али цифре могу да иду и до милион евра, јер осигуравајуће куће процењују ризичност агенција на основу промета, оствареног прихода и плаћеног пореза према држави - истиче Сеничић.