ГРАДЊА СТАНОВА ЦВЕТА, ЦЕНЕ ЛЕТЕ У НЕБО: У главним европским градовима квадрат некретнине и до 14.000 евра
Станоградња цвета у главним европским градовима
Станоградња у главним градовима региона цвета, а разлог је њихова атрактивност. Због тога су овакви пројекти у престоницама веома значајни и велики, сматра Георге Бобвос из компаније ТриГранит, који је био један од учесника панела "Регионал Инвестмент Хот спотс" у оквиру хибридог догађаја РЕБЕЦ 2021.
ОБЈАВЉЕН ТЕЛЕФОН ЗА ЗАКАЗИВАЊЕ ВАКЦИНАЦИЈЕ: Важна информација за држављање БиХ и Северне Македоније!
ГРАД СЕ СРУЧИО НА ВИНОГРАДЕ И ВОЋЊАКЕ: Велика штета од непогоде у Варварину
ДАНАС КОНАЧНИ РЕЗУЛТАТИ МАЛЕ МАТУРЕ ИЗЛАЗЕ: Стигао важан савет за све матуранте из Министарства просвете!
- То је глобални тренд, који је шокирајући, јер не могу да се задовоље потребе. Оне су наглашене, без обзира на ковид. Говоримо о градовима Варшава, Праг, Братислава, Будимпешта, Загреб и Београд. Није добро да се велики пројекти концентришу у главним градовима, али то се дешава - додао је.
Поменуо је и разлике у ценама квадрата, које се крећу од 4.000 до 14.000 ЕУР у Европи, од Чешке, преко Мађарске до Немачке, пише еКапија.
Посебно је истакао градњу зграда намењену за изнајмљивање станова, за оне који не могу да их купе.
- Суживот је тренд који ће дуго трајати, јер су мале могућности за куповину некретнине. Након ковида, многи бивши хотели могли би да се претворе у стамбене зграде. Идеја је одлична, али људи из ове области верују да ће се тржиште вратити и тешко размишљају о транформацији пословања. То се дешава у Данској и Немачкој, јер су у питању изузетне локације, а мање је простора за даљи развој. Ове зграде потенцијално могу бити транформисане и са новом сврхом - рекао је Бобвос.
Када је реч о немачким инвестицијама, наводи да је видљива граница између ЕУ чланица и земаља ван Уније, те да је због тога Србија, на неки начин, хендикепирана. Додаје и да Бугарска није, али да је сувише мала.
- Инвеститори тестирају ове земље пилот пројектима, па се након тога одлучују за даље инвестиције или одустају од њих. Англосанконски инвеститори заузети су код куће и не обраћају толико пажње на ЈИ Европу - напомиње Бобвос.
Ипак, напомиње заинтересованост кинеских инвеститора за регион, али и појављивање нових типова инвеститора: фондова, фондација, породичних инвеститора, који траже РЕ пројекте у ЦИ Европи.
- Букурешт ће бити следећа топ дестинација за станоградњу, а Београд је близу тога - сматра Георге Бобвос.
Додао је и да је потребно прилагодити се потребама тржишта и имати отворен ум за трендове.
- Цирикуларна економија, зелени и одрживи производи долазе - верује Бобвос.
Лук Даусон из Colliers Интернатионал говорио је о повратку у канцеларије, али и развоју ритејл паркова, за које верује да као концепт неће нестати. Истакао је да ће у периоду након ковида најважнији бити добра локација и размишљање на дуге стазе.
- Чешка је најскупље тржиште у ЦИ Европи, а градови Праг и Варшава када је реч о канцеларијама. Мађарско тржште је, када је реч о канцеларијама, активно, закуп расте, потражња постоји. У Србији, осим у Београду, и у Бугарској нема много трговања пословним простором - рекао је Даусон.
Навео је и да је потребно више локалних инвестиција, као и да сигурност и величина занимају инвеститоре, а "то тренутно немају у ЦИ Европи".
- Потребно је имати платформу за развој. Важно је размишљати у правцу да ли ће неки објекат, који се сада гради, моћи да се прода у будућности, да ли ће задовољавати критеријуме будућности, посебно када је реч о логистици и зградама енергетске ефикасности - поручио је Даусон.
Закључио је да се све више траже зграде које имају додатне погодности, као што су теретане и слично.