СТАРОСНА ГРАНИЦА ЗА ПЕНЗИЈУ СЕ ПОНОВО ПОМЕРА? Како је Србима у Немачкој, Хрватској, Аустрији и Шведској
Мушкарци у старосну пензију и у наредној години иду по старом - са 65 година живота
Старосна граница за одлазак у пензију лагано расте и у Србији, и то је тренд, који ако већ није завршен, траје и у целом свету.
Младим паровима држава даје 13.000 евра да остану да живе у ОВОМ МЕСТУ, а постоји само ЈЕДАН УСЛОВ!
ОСВОЈИТЕ ЗЕЛЕНУ КАРТУ ЗА АМЕРИКУ! Пријаве су почеле, а ово је начин како да аплицирате
УПОЗОРЕЊЕ РУСКЕ БАНКЕ: Слабљење рубље опасно, може изазвати раст цена и инфлацију
Наредне календарске године, даме у старосну пензију у нашој земљи могу са 63 године и два месеца живота, уместо 63 године колико је ове године потребно. Граница ће се померати у распону од два до шест месеци годишње све до 2032. и тада ће даме моћи да иду у пензију са 65 година старости. Дакле, две годне дуже него данас. Потребан број година радног стажа остаје исти и износи минимум 15 година.
С друге стране, мушкарци у старосну пензију и у наредној години иду по старом - са 65 година живота и 15 година стажа уписаног у радну књижицу. И за сада, за њих не постоје најаве о померању старосне границе.
У земљама у којима живи и по неколико стотина хиљада Срба, правила за пензионисање истовремено су далеко ригорознија.
У Немачкој се старосна граница за пензионисање такође постепено повећава и планирано је да достигне 67 година до 2031. године. Сада је, и за жене и за мушкарце, за пензионисање потребно имати 65 година и 7 месеци живота.
Уколико, међутим, имате 45 година радног стажа у Немачкој, могуће се пензионисати и са 63 године. Предност је и што се у радни стаж рачуна служење војног рока, као и плаћена пракса код послодавца.
У Хрватској је ове године старосна граница за пензију 65 за мушкарце, а за жене 62 године и шест месеци. Хрватска влада планира да до 2030. за жене старосну границу подигне на 65 година и то тако што ће сваке године границу померати за по три месеца.
Раније је помињан план дизања старосне границе за мушкарце и то на 67 година до 2038. али се од тога за сада одустало.
Жене у Аустрији иду у пензију са 62, а мушкарци са 65 година. Граница за старосну пензију за даме ће се од 2024. године постепено уједначавати са границом за мушкарце. Погодност у овој земљи која је донета недавно јесте да минимална пензија од 2020. године износи 1.200 евра нето за људе са 40 и више година радног стажа у Аустрији.
И У Шведској се доста касније може пензионисати него у Србији. До 2036. број година који ће бити потребан за пензију износиће 67. Тренутно је за мушкарце ова граница 66 година, док је за жене 63 године.
У Србији се од наредне године не мењају само правила за одлазак у старосну пензију већ и за превремено пензионисање.