СТИЖЕ ПОМОЋ ГРАЂАНИМА И ПРИВРЕДИ: Србија спремила ПЕТ МИЛИЈАРДИ евра за борбу против кризе изазване пандемијом
Држава планира и једнократну исплату по 100 евра свим пунолетним грађанима
Председник Србије Александар Вучић представиће сутра детаљан пакет мера подршке за привреду и грађане како би лакше пребродили кризу изазвану светском пандемијом коронавируса.
ЛЕКЦИЈЕ ИЗ 2008. САДА ШТИТЕ ТРЖИШТА: Две су кључне, а обе су сада примењене
МНОГО ГОРЕ НЕГО 2008. ГОДИНЕ? Очекује се рекордна незапослесност? Око 25 милиона људи остаће без посла
Овај својеврсни појас за спасавање економске егзистенције људи, великих и малих предузећа и пољопривредне производње, како је председник Вучић открио, вредан је пет милијарди евра.
То је, према расположивим подацима, далеко већи износ у односу на економске "корона пакете" које су донеле неке од земаља у региону. Примера ради, словеначки премијер Јанез Јанша најавио је синоћ "мегазакон" помоћи становништву и привреди тежак три милијарде евра за превладавање последица епидемије вируса Covid-19.
Хрватска је прошле недеље усвојила мере у вредности 3,9 милијарди евра за помоћ домаћој привреди и грађанима у актуелној кризи, а власти у Босни и Херцеговини, Црној Гори и Северној Македонији још нису предузеле такве потезе.
Српска велика и мала предузећа, предузетници, занатлије, паори, домаћинства и грађани генерално, могу, дакле, да рачунају на олакшице и конкретну финансијску помоћ државе, јер имамо стабилну економску и фискалну ситуацију, а захваљујући монетарној политици НБС и високе девизне резерве, стабилан курс динара, умерен ниво инфлације.
Председник Србије је наговестио неке од мера из најављеног пакета, међу којима су померање рока за плаћање пореза и доприноса, као и плаћање аконтације пореза на добит на следећу годину, затим убризгавање две милијарде евра из банака преко гаранцијског фонда за ликвидност предузећа, подршка малим и микро предузећима у вредности 700 милиона евра.
Такође, држава намерава да три месеца исплаћује минималне зараде занатлијама чији посао је у кризи због корона вируса, да олакша услове задуживања предузећа путем давања гаранција, а планира и једнократну исплату по 100 евра свим пунолетним грађанима Србије.
Овако се боре широм света
Бројне државе света донеле су сличне пакете мера у рату против коронавируса, који је усмртио хиљаде људи широм планете, паралисао свакодневни живот и гурнуо глобалну економију у још гору кризу од оне из 2008. године.
Према недавној рачуници водеће светске економије, укључујући Сједињене Државе, Европу, Јапан, Кину, Индију и друге, укупно су до сада најавиле пакете у вредности од седам билиона долара државне потрошње ради смањења утицаја пандемије на њихове економије.
Те мере такође укључују гаранције за зајмове, пореске олакшице, као и активност централних банка на штампању новог новца ради куповине актива попут обвезница и акционарских фондова.
Убедљиво најобимнији пакет донела је највећа светска економија, САД, вредан два билиона долара.
Федералне резерве су пре тога усвојиле пакет подстицајних мера у износу од 700 милијарди долара за куповину државних обвезница и хипотекарних хартија од вредности.
ФЕД је такође најавио ново финансирање у износу од 300 милијарди долара како би се наставило несметано кредитирање фирми и потрошача.
У Европи, Немачка је представила спасилачки пакет у вредности до 750 милијарди евра, који укључује мере за подстицање кредитирања предузећа и преузимање удела у фирмама. Француска је одобрила 45 милијарди евра помоћи за мала предузећа и раднике који су остали без посла, а поред тога ће дати гаранције у износу 300 милијарди евра за корпоративно задуживање.
Италија је усвојила мере у вредности 25 милијарди евра за помоћ радницима и здравственом систему, док је Шпанија најавила пакет од 200 милијарди евра.
Велика Британија је објавила да је припремила пакет од 397 милијарди долара гаранција за зајмове и да је на 12 месеци замрзла наплату пореза од домаћих компанија у сектору малопродаје, угоститељства и забаве. Поред тога, најавила је помоћ самозапосленима дотацијама у износу од 80 посто њихове просечне месечне зараде у наредна три месеца.
НАФТНО ТРЖИШТЕ У ПРОБЛЕМУ: Цене фосилног горива могле би да оду у минус, смањење производње до 10 МИЛИОНА барела дневно!
Обустављено копање српског литијума: Запослени ЗБОГ КОРОНЕ спаковали кофере и вратили се својим земљама
НОВЕ МЕРЕ ЗА ОПОРАВАК СРПСКЕ ПРИВРЕДЕ: Председник у уторак представља решење за масовно отпуштање радника
Овако се од давнина јачао имунитет: Српски производ из Пријепоља помаже да се јаче супроставите корони (ФОТО)
"Моћи ћемо да производимо 100 респиратора дневно" Велики помак у СРПСКОМ ЗДРАВСТВУ (ВИДЕО)