Страховит РАСТ и РАЗВОЈ монголске привреде уз економске ДИВОВЕ Кину и Русију
Монголија све јача и јача азијска земља
Инвестиције у Монголији
Монголи ће 26. јуна изаћи на пете председничке изборе у овој азијског земљи која све више привлачи погледе страних улагача као и туриста. Након што је Монголија одбацила 1990. комунизам као државни систем који је обележио развој ове земље за око седамдесет година, многи инвеститори су схватили да је држава богата минералним ресурсима. У брзим променама, страна улагања су трансформисала малу, али рапидно растућу економију, иза чега се развила политичка борба и обећање владе за јачањем контроле државног богатства.
20.000 километара НАЈНОВИЈИХ путева у част БОЉИМ односима између Русије и Кине!
КАО У ДОБА ЦАРСТВА: Монголи поклањају накит и коње како би држава отплатила дуг од 580 милиона
Будућност у минералима
Минерали чине више од осамдесет посто монголског извоза, а сматра се да ће ускоро нарасти на 95 посто. У протекло време је издато преко три хиљаде лиценци за рударство, па је ова грана привреде главна индустрија Монголије. Највећи страни улагачи су кинеске, руске и канадске компаније. Влада је 2009. започела преговоре о улагачким уговорима с компанијама „Рио Тинто“ и „Ајванхо Мајнс“ како би развила ископавање бакра и злата на подручју Oyu Толгои, што је највеће страно улагање у Монголију.
КИНЕЗИ СЕ ВРАТИЛИ ИЗ СВЕМИРСКЕ МИСИЈЕ: Капсула слетела у Унутрашњу Монголију! (ФОТО)
Утркивање страних компанија око Монголије
Овде је запослено 18 хиљада радника, па се очекује да рудник даје 450 хиљада тона бакра годишње до 2020. када ће Oyu Толгои чинити једну трећину монголског БДП-а. У марту 2011. шест великих компанија се припремило за трку у добијању концесије за подручје Таван Толгои, највећу залиху угља на свету. Трећина монголског становништва, које броји 2,8 милиона људи, живи у главном граду Улан Батору, док 40 посто радне снаге и даље живи номадски, па се брине за стоку на широким пашњацима. Осталак припада пољопривреди.
МИЛИНА! Ово су НАЈЛЕПШИ крајеви планете по избору светских путника! (ВИДЕО)
Нови председник - нова шанса
У таквим економским условима, Монголија се припрема за новог председника. Спољни утицај је притом нарочито важан. Кинези шире своје присуство у регији, па се монголска спољна политика мора оријентисати према повећању свог привредног раста, очувању економске безбедности и независности од страних компанија које могу да диктирају политичке одлуке. Зато је будући председник од велике важности јер би могао да одреди ток кретања развоја земље. По свом уређењу, Монголија је полупредседничка република у којој грађани непосредно бирају председника државе, као и заступнике у парламент, Државни велики Курал. Председник именује премијера, номинује министре и предлаже премијера.
У ОВОЈ ЗЕМЉИ И РУСИЈА И КИНА ВИДЕ ВЕЛИКУ ШАНСУ: Она ће додатно ојачати руско-кинеске односе
Трка за председника земље
У трци за то место су председник парламента Енкхболд Мијегомбо из Монголске народне странке (MPP), бивши парламентарни заступник Батулга Калтма из Демократске странке (ДП), као и бивши председник Монголије Енкхбајар Намбар из Монголске народне револуционарне странке (МПРП). Међутим, Енкхбајар неће бити у трци јер је изборни одбор средином маја одбацио његову кандидатуру на темељу уставних правила.
УСПОН ЕВРОАЗИЈЕ: Отворен коридор који повезује Азију и Европу!
Ко може бити председник Монголије?
Бивши председник није приказао неке важне документе, као што је изјава министарства граница; оптужен је за корупцију 2012. а његово раздобље притвора престаје да важи тек 2. августа; он није живио у Монголији 13 месеци, од 13. августа 2013. до 9. октобра 2014. Према уставу, председник Монголије мора да буде монголски држављанин и рођен од монголских родитеља; мора да има 45 година или више; стално место пребивалишта у Монголији у последњих пет година; не сме бити оптужен за злочине; и да није био председник у два мандата.
ТРЕСЕ СЕ АЗИЈА! Монголија и Русија покренуле војске! (ФОТО)
Најстарија политичка странка у Монголији
Готово сви важнији политичари у Монголији чланови су Монголске народне странке која се до 2009. називала Монголском народном револуционарном странком (након што је Енкхбајар изгубио други мандат па је основао нову странку назвавши је МПРП). Ради се уједно о најстаријој политичкој странци у Монголији која је на власти била од 1921. до 1996. Створена као Монголска народна странка, имала је важну улогу у Монголској револуцији 1921, политичком и војном догађају у коме су монголски револуционари уз помоћ совјетске Црвене армије избацили руску Белу гарду из земље и основали Монголску народну републику 1924.
ДЕЛЕ СМРТ КАО БОМБОНЕ: Ова земља погуби онолико особа колико и ОСТАТАК СВЕТА!
РТ PicturesHQ: Crossing Гоби десерт, Монголиа | #Photography by Weng Лианфен pic.twitter.com/nYOnp6fpx7— Агнес Yanukovich (@Funny_n_Serious) Јуне 19, 2017
Између Пекинга и Москве
Упркос номиналној независности, све до 1990. је то била сателитска држава Совјетског Савеза. Уједно је та револуција срушила кинеску окупацију Монголије започету 1919. Данас Улан Батор подједнаку важност даје Москви и Пекингу у својим спољно-политичким односима. MPP је након дугогодишњег приањања уз идеологију марксизма-лењинизма постала социјалдемократска странка, која је ипак тек 2010. избацила реч „револуционарна“ из свог имена.
ПОТИЧУ ОД ДИВЉИХ ВУКОВА: Ево како је пре 15.000 година настао најбољи човеков пријатељ
Child peacefully слеепинг with Реиндеер ин Монголиа. Пхото by Хамид Сардар Афкхами pic.twitter.com/jpRn64pBgW— The World (@World) Јуне 15, 2017
Кандидати за председника Монголије
На изборима 2009. социјалдемократе су изгубиле свог председника, који је потом и напустио странку. Победник и тренутни председник у другом мандату је постао вођа Демократске странке Цакиагин Елбегдорј, једини монголски високи званичник који није био члан комуниста. Најважнија питања његове друге победе била су јењавање привредног раста и улога страних компанија у рударству, што се и даље расправља. Образован на Харварду, овај некадашњи борац за демократске промене је уједно био и два пута премијер. Од јула 2016. владу предводи Јаргалтулгин Ерденебат из MPP-a, а та краткотрајна кохабитација могла би ускоро да у потпуности пређе у власт ове странке.
СВЕТСКИ УМЕТНИЦИ НА ЈЕДНОМ МЕСТУ: 56. Бијенале уметности у Венецији
Yoga day перформанцес енливен централ square #MONTSAME #Mongolia https://t.co/ILFEmHnxrJ pic.twitter.com/fj7wYJVb8n— МОНТСАМЕ Монголиа (@MONTSAME_en) Јуне 19, 2017
Кандидат ове странке Енкхболд је познати и дугогодишњи монголски политичар, а прошлог јуна је постао председник парламента. Познат је као врло образован, искусан и мудар политичар унутар MPP-a, али је током своје позиције градоначелника Улан Батора од 1995. до 2005. као политичар склон миту и корупцији у земљишним реформама и станоградњи. Такав раскорак у његовом имиџу биће главне одреднице његових присташа и противника, али управо је сјајна победа MPP-a на парламентарним изборима прошле године предзнак да би гласачи могли управо њему да дају глас.
ОВО ЈЕ МОНГОЛСКИ ГУСЛАР: Послушајте јуначки десетерац о Џингис Кану (ВИДЕО)
The фасцинатинг #Naadam фестивал ин #Mongolia, anyone евер experienced this?#imtrav #imaginativetraveller #travel pic.twitter.com/YRhyH0lmK1— Imaginativetraveller (@imtrav) Јуне 11, 2017
ДП, који је настао као коалиција пет политичких странака и представља снагу десног центра, за свог кандидата предлаже бившег парламентарног заступника Батулгу који има биографију предузетника, спортисте, уметника и политичара. Одмах након демократских промена 1990. Батугла је подржавао капиталистички приступ привреди и подстицао оснивање малих и средњих предузећа. Познат је као водећи монголски бизниснем у хотелијерству и туризму као и у извозу, па је остварио низ билатералних трговачких уговора са Русијом и Кином.
Ко троши највише млека у свету?
А гирл смилес оутсиде а #UNICEF-supported school ин #Mongolia. #foreverychild, #education в/@unicef pic.twitter.com/AOHaOPXt60— Кент Паге (@KentPage) Јуне 11, 2017
Очување националног идентитета
Ипак, 2013. Батулга је на крилима популизма зауставио изгласавање коришћења земље и давања земљишта у концесију странцима. Тиме се издигао над тренутним председником као популистички вођа који штити националне интересе и националну баштину, нарочито спрам Кинеза. Уједно је Батулга изградио лунапарк Џингис кана, а познат је и као поприлично добар џудиста. Као такав, заиста представља занимљиву популистичку претњу Енкхболду.
Путин за монетарну унију Русије са Казахстаном и Белорусијом
Хустаи Натионал Парк, лоцатед јуст 90 минутес фром Улан Батор, феелс worlds away фром everything. Surrounded by rolling греен hills beneath… pic.twitter.com/lsznMcihrt— УСА Today 10Бест (@10Best) Јуне 19, 2017
Након што је Енкхбајар изгубио могућност кандидатуре, МПРП је номиновала Саинкхуа Ганбатара, поклоника Фенг Шуи идеје и једног од ретких политичара у земљи који је испратио договор с Рио Тинтом у великом пројекту рудника бакра Oyu Толгои. Уједно је Ганбатар био део махинација којим се MPP раставила на две странке. Он и Енкхбајар сматрају да је нови МПРП реформска странка, али до сада се видело само да имају опште изјаве о рударству и исказивању одређеног ресурсног национализма, али заправо странка није показала ништа ново у идеологији и политичком развоју.
Ово је туристички пројекат Кине, С.Кореје и Русије
Леадинг experts фром 9 цоунтриес мет ин Улан Батор он 24-30 May то discuss анд план меасурес фор the цонсерватион оф Греат #Bustard ин Асиа pic.twitter.com/u3XGYNF2uD— УзСПБ (@_UzSPB) Јуне 20, 2017
Шта грађане највише брине?
У монголској јавности се у предизборно време све више прича о великим питањима привреде, спољне политике, националне безбедности, незапослености и правосуђу. Грађани су нарочито забринути због правосудног система Монголије и захтевају економску стабилност, веће могућности запослења, као и јасно постављене циљеве у будућности. Оно што јесте, познато је да ће нови председник морати да имплементира пакет помоћи од 5,5 милијарди долара који је позајмио од седам међународних финансијера, пре свега Међународни монетарни фонд, али и да промени постојеће пројекте у рударству како би се Монголија ускладила с низом очекивања и циљева као што су УН-ови циљеви одрживог развоја.