Странци све више улажу у Србију: Импресиван СКОК директних инвестиција
Области у којима је наша земља остварила најбоље резултате су издавање грађевинских дозвола и прекогранична трговина
Директне стране инвестиције у Србији су у прва три квартала 2017. године повећане за импресивних 12,9 одсто на годишњем нивоу, што указује на укупан прилив од 2,1 милијарде евра, наводи се у јануарском извештају бонитетне куће Dun&Bradstreet (D&B).
Прочитајте и:
- То је око 40 посто укупних директних страних инвестиција у региону западног Балкана прошле године - констатује ова бонитетна кућа, коју у Србији заступа компанија Бисноде.
Како се оцењује, снажан раст инвестиција резултат је два главна фактора: јачања европске економије - што је допринело бољем поверењу инвеститора и експанзији инвестиција на периферији ЕУ, али и напора које је садашња власт у Србији уложила у привлачење СДИ помоћу промотивних активности, реформе комерцијалног окружења и инвестиционих пакета прилагођених за велике стране компаније.
Амбасадор Норвешке донео ОДЛИЧНЕ вести: Удвостручујемо улагања у Србију
Унапређење комерцијалног окружења у Србији је настављено, а према извештају Светске банке о пословању за 2018. годину, Србија сада има треће најбоље комерцијално окружење на Балкану и налази се на 43. месту на свету, што је напредак у односу на 47. место пре годину дана и 91. место пре три године, подсећа D&B.
Области у којима је Србија остварила најбоље резултате су издавање грађевинских дозвола (10. место на свету) на основу ниских трошкова и малог учешћа бирократије; и прекогранична трговина (23. место) на основу ниских трошкова увоза и извоза контејнера.
Такође, напредак је остварен код следећа три индикатора: покретање фирме, пријава имовине и извршење уговора, будући да су процедуре постале јефтиније, брже или и једно и друго.
У овом контексту, једина област где постоје озбиљни недостаци јесте добијање прикључка за електричну енергију (96. место), јер је то напоран процес који траје четири месеца и кошта око 12.500 долара.
Важно за СВЕ ГРАЂАНЕ Србије: Лична документа ЈЕФТИНИЈА за трећину
У извештају се подсећа и да су отпочели радови на брзој прузи која повезује Београд и Будимпешту, на деоници дужине 34,5 километара између Београда и Старе Пазове.
Радове финансира кинеска Ексим банка, а изводе две кинеске компаније под покровитељством кинеске Владе као део иницијативе "Појас и пут". Крајњи циљ је успостављање брзе пруге између луке Пиреј у Грчкој, која је у власништву кинеске компаније China Оцеан Shipping Company, и тржишта западне Европе.