СУБВЕНЦИЈА ДРЖАВЕ СРБИЈЕ ПРИВАТНОМ СЕКТОРУ ВРЕДНА 250.000 ДИНАРА: Ово су услови које треба да испуне
Јавни позив траје до 30. јула и објављен је на сајтовима града и градске управе за привреду
За отварање једног новог радног места, приватни послодавци у Новом Саду могу да добију субвенцију вредну 250.000 динара. Град их је позвао да поднесу захтев и под одређеним условима и критеријумима добију овај новац који се даје у једнократном износу.
БАХАТОСТ И БЕЗОБРАЗЛУК: Власник кафића у Чању истакао ценовник, гости нису могли да верују својим очима (ФОТО)
ДАНАС СТУПАЈУ НА СНАГУ! ГРАЂАНИ УПОЗНАЈТЕ СЕ СА НОВИМ ГРЧКИМ МЕРАМА: Да ли треба да забрињавају наше туристе?
ДА ЛИ ЈЕ МОРЕ У ЦРНОЈ ГОРИ БЕЗБЕДНО ЗА КУПАЊЕ: Стигли резултати истраживања, на две плаже никако не смете да идете!
Јавни позив траје до 30. јула и објављен је на сајтовима града и градске управе за привреду. Ради се о државној помоћи мале вредности која се послодавцима у приватном сектору одобрава за запошљавање незапослених са евиденције националне службе за запошљавање у Новом Саду.
Послодавац има обавезу да раднике које је на овај начин запосли и задржи у радном односу најмање 12 месеци, што је дужина трајања уговора који потписује са градом и националном службом.
У том периоду, како је прописано поред осталог, делатност обавља на територији града и у складу са законом плаћа порезе и социјално осигурање.
За град је приоритет да се отворе нова радна места за категорије теже запошљивих, а то су вишкови запослених, старији од 50 година, особе без квалификација и нискоквалификовани, особе са инвалидитетом...
Приоритет за добијање субвенције имаће и послодавац који запосли Роме, кориснике социјалне помоћи, незапослене који су дуже од 12 месеци на евиденцији, а посебно оне који посао траже дуже од 18 месеци.
Млади до 30 година - без завршене средње школе, у домском смештају, хранитељским и старатељским породицама, самохрани родитељи, жртве трговине људима и жртве породичног насиља, такође се наводе као приоритет при оваквом субвенционисаном запошљавању.
На крају прошле године, у Новом Саду је забележено 13.014 незапослених, а стопа незапослености износила је 7,9 одсто. Дуже од две године, према овим званичним подацима, на посао чека 5.660 евидентираних, што је око 42,7 одсто од укупног броја незапослених.
Највише их је са завршеном средњом школом (4.140), а затим факултетски образованих (3.480) и незапослених са првим степеном стручности (2.026). Трећину свих чине старији од 50 година (4.406).
Тржишту недостају дипломирани информатичари, а посебно програмери, заваривачи, месари, фризери, рачуновође, дипломирани фармацеути са стручним испитом, армирачи, тесари, дипломирани дефектолози, социјални радници и геодетски инжењери, лекари специјалисти, машински и електроинжењери, професори математике и физике, указује се у документу Акциони план запошљавања града Новог Сада за 2021. годину.