ШУМАДИЈСКИ ПЧЕЛАРИ У СТРАХУ: Све мање МЕДА у кошницама, пчелама прети ИЗУМИРАЊЕ!
Нестручно коришћење хемијских средстава узрок угинућа све већег броја пчела...
Пчелари из Шумадије ће ускоро морати да селе кошнице на веће надморске висине и у чистије крајеве, који немају развијену воћарску производњу.
То тврди Слободан Лазаревић, пчелар из Чумића, који каже а је, због неконтролисане употребе хемијских средстава за третирање воћа, имуни систем пчела ослабљен, а у меду се често нађу и недозвољене супстанце.
Пчелари сматрају да је пчела угрожена због агресивне употребе хемијских средстава, али да пре свега има доста нестручне употребе, пише Агроклуб.
- Ситуација је заиста алармантна што се тиче пчеле, јер константо загађивање животне средине, поготову у реонима који се интензивно баве воћарством, угрожава ову врсту. Њен имуни систем је толико ослабљен да не могу донети довољно хране ни за себе, а поготово вишкове за пчеларе. Зато смо принуђени, наравно, ко има услова и капацитета, да своја друштва чак и за стационарно држање кошница, изместимо у области где нема загађења животне средине - каже Лазаревић.
ОВДЕ ВАС ЧЕКА 240 СЛОБОДНИХ РАДНИХ МЕСТА: Ево и којих
Пчела је, тврди Лазаревић, на првој линији фронта и прво мерило и браник здравља животне средине.
- Једноставно, много је нестручног коришћења хемијских средстава које доводи до угинућа пчела када оне одлазе на цветове да скупљају полен и нектар. С друге стране, уносе мед који у себи задржи забрањене супстанце, које се открију каснијим утврђивањем анализама које радимо када желимо да продамо мед. То су та два мерила које указују да је ситуација алармантна и у кошници и ван ње - објашњава Слободан Лазаревић.
Овај пчелар озбиљно размишља да своје кошнице исели из овог региона и стационарно их премести на планину Рудник или неку другу оближњу планину, где су загађења минимална или их уопште нема.
- Бићемо принуђени да се померимо на веће надморске висине и мања насељена подручја где пчела може прво за себе да створи храну, а онда можда и неки вишак за нас. У овим условима буквално се види да је она сама са свим спољним факторима јако ослабљена и питање је докле ће она издржати - додаје Лазаревић.
ЗАБРАЊЕНИМ ХЕМИКАЛИЈАМА ТРУЈУ НАШЕ ВОЋКЕ: Неки прскају и по 15 пута годишње!
И његов колега са истог подручја, Слободан Милетић, који пчелари више од три деценије, тврди да је пчела угрожена. Каже да је прошла година била веома лоша, а ни за ову нема оптимистичне прогнозе.
- Мали број пчела је зазимио у кошницама, што не обећава ништа добро. Дошло је до осипања у самим друштвима. Ове године је то било у огромном броју. Мени се на 25 друштава пустило око 50 ројева. То није нормално и у зиму сам ушао на климавим ногама - каже Милетић.
Он није задовољан стањем које је сада у кошницама и апелује на све да се озбиљно позабаве овим проблемом.
- Када сам у децембру радио третирање против крпеља, нисам био задовољан оним што сам видео. Заједнице су стешњене, и врло мало пчела има. Узрок лошем стању је у хемијским третманима воћа због којих се пчеле осипају и пате, поготову у развијеним воћарским крајевима. Шта је ко урадио, урадио је. Шта је претекло видеће се следеће године. Волео бих да код осталих домаћина није као код мене. Проблем је у свести људи, треба мало више љубави да се усели, а не само да се мисли на зараду - каже Милетић.
ОПШТА ПАНИКА, СПАСАВАЈ СЕ КО МОЖЕ: Из камиона који се преврнуо испало између 8 и 11 милиона пчела!
Шумадијски пчелари се плаше да би ова животиња у будућности могла да нестане у овим крајевима. Забринути су и што је све мање меда у кошницама, а све више у рафовима и то по ниским ценама од свега 200 динара. Они тврде да килограм правог меда не може бити толико јефтин, те да је цена багремовог и ливадског меда око 800 динара, док је сунцокретов нешто јефтинији.