Сваки четврти брак НЕ УСПЕ, али све више парова одустаје од званичног развода из ЈЕДНОГ РАЗЛОГА
Статистика показује да се у Србији сваки четврти брак завршава разводом, а поред емоционалних тешкоћа, пар у том случају треба да буде спреман да се одрекне најмање око 40.000 динара које одлазе на судске таксе и адвокатске трошкове.
Годишње се у нашој земљи склопи око 36.000 бракова, док се скоро 10.000 парова разведе. Супружници у том случају морају да прођу дуге судске процедуре, сносе високе трошкове али често и моралне осуде околине.
Колико ће трајати развод и цела процедура, зависи од тога да ли се супружници разилазе споразумно или ипак без договора, али и да ли имају малолетну децу, што додатно продужава процес.
Два начина развода
Постоје два начина развода и то споразумни, за који је потребно да се супружници споразумеју о свим питањима, док је други развод по тужби уколико не могу да се усагласе око разилажења и битних питања.
Да би се поднела тужба за развод брака, неопходно је суду уплатити таксу од 2.660 динара. То није једина свота који се плаћа суду, јер и када на крају целог поступка буде донета пресуда, потребно је исто толико уплатити на рачун установе.
НОВИ РЕКОРД ДИНАРА: Српска валута наставља да јача, ево колико износи средњи курс
Робним резервама за откуп понуђено 17.000 тона пшенице!
КРАЈ ПОСЛЕ 15О ГОДИНА РАДА: Затворена једна од најстаријих робних кућа на свету
Заступање адвоката на одржаном рочишту је 18.000 динара, а ретко се развод завршава једним рочиштем. С друге стране уколико се из било ког разлога рочиште не одржи, такође се адвокату плаћа и то 9.750 динара. Уколико адвокат саставља тужбу, то ће наплатити 16.500 динара. Такође, ако у току процеса има било који поднесак, цена адвокатског рада на његовом састављању такође износи 16.500 динара.
Ако се неко до супружника одлучи на жалбу у току поступка, то ће платити 33.000 динара.
Ако пар има децу која су малолетна, суд мора да затражи мишљење центра за социјални рад, што може да потраје неколико месеци. Због дугих процедура али и трошкова, многи парови никада се званично не разведу, али одлуче да живе растављено.
Емоционална цена развода
Психолошки стручњаци тврде да се парови ретко разводе споразумно, а као главни повод углавном се наводи превара.
Често се тако сам процес развода претвара у такмичење супружника, што може веома лоше да се одрази на њихово психичко здравље, али и још горе на децу, уколико их имају. У таквим ситуацијама често долази и до појаве мржње и потребе за осветом, а неретко су неопходни и разговори са психотерапеутима јер супружници нису у стању да се са губитком изборе сами. Како стручњаци кажу, развод се може мерити са смрћу члана породице.
СЕЗОНЦИМА ДО 500 ЕВРА МЕСЕЧНО: Ово су најтраженији послови у Београду преко омладинских задруга
ВОЗАЧИ, ПОСЕБАН ОПРЕЗ Ако вас полицајац заустави, а немате ПОТВРДУ, платићете казну 20.000 ДИНАРА!
АСТРОНОМСКЕ ЦЕНЕ НЕКРЕТНИНА У ЦРНОЈ ГОРИ: За кућу у Котору и до 1,5 милиона евра, а ево КОЛИКО КОШТА КВАДРАТ у осталим приморским градовима
Разводе се после 13 година
Прошле године је у Србији разведено 9.995 бракова, и то је према подацима Републичког завода за статистику, за 7,9 одсто више него претходне године.
Просечна старост мужа, према истим подацима, приликом развода је 44,1 година, а жене 40,5 година. Највећи број разведених бракова су они са децом – 53 одсто и након развода издржавана деца најчешће су додељена жени – 70,6 одсто.
Просечно трајање разведеног брака у 2018. години било је 13,6 година.