Све више њива у државном власништву дате у закуп и то на више година
Други круг надметања за доделу државног земљишта у закуп је у току у 96 општина. Појединци позитивно оцењују што се земљиште у закуп даје углавном на 10 година, што им омогућава планирање.
Агроекономска 2019/2020 година је рекордна по површинама државног земљишта које је дато у закуп у великом броју општина и градова, наводи се на сајту Управе за пољопривредно земљиште.
Рекордне површине државног земљишта у закуп, за сада, имају Бабушница, Голубац, Кнић, Куршумлија, Љубовија, Медвеђа, Нова Варош, Пожега, Пријепоље, Прокупље, Ражањ и Рашка.
То су информације на основу дела окончаних поступака у оквиру првог круга јавног надметања за давање у закуп државног пољопривредног земљишта који је расписан у 37 јединица локалних самоуправа у Србији, а у току је други круг јавних надметања у 96 локалних самоуправа.
На сајту Управе наводи се да се у наредних неколико дана очекује да и преосталих 12 локалних самоуправа уз сагласност Управе за пољопривредно земљиште понуди државно земљиште у закуп у првом кругу.
Олакшице за пољопривреднике: Држава субвенционише куповину трактора до 50 одсто!
Држава подстиче пољопривредну производњу: На хектар земљишта порез само 13 динара
Илићи годинама гаје само ОВУ ЧУДНОВАТУ ВОЋКУ: По хектару им је зарада 10.000 ЕВРА!
У Управи истичу да је, на пример, у Книћу ове године у закупу 14,7870 хектара, док је претходне године било 6,2750 хектара, док у Пожеги прошле године није било закупа државног пољопривредног земљишта, а ове године је у закуп издато 51,1895 хектара.
Затим, у Прокупљу је закључено 14 уговора о закупу на период од 10 година у површини од 48 хектара, чиме је, наводе, укупна површина под вишегодишњим закупом у тој општини повећана на чак 519,05 хектара.
Нова Варош има највеће повећање површина под закупом у овој години, додајући у Управи да се под закупом налази 278,53 хектара, што је чак 3,5 пута више него претходне године.
У Управи очекују да ће, након окончања поступка давања у закуп и у осталим општинама и градовима, доћи до нових рекордних површина државног земљишта датог у закуп, а пре свега вишегодишњи закуп.
Оцењују да су рекордне површине под закупом последица, између осталог, детаљног пописа и евиденције државног пољопривредног земљишта која је успостављена и праћена уз подршку најсавременијег географско-информационог система који је Управа применила у свим јединицама локалне самоуправе и за целокпуно државно пољопривредно земљиште.
Наводе и да је повећање заинтересованости пољопривредника настало и услед чињеница да Управа нуди углавном десетогодишње периоде закупа који пољопривредницима омогућавају извесност и планирање пољопривредне производње на дужи рок.
Будимка почиње да ради, произвођачи воћа из Пожеге и околине једва чекају старт
СТРОГА ПРАВИЛА СТУПИЛА НА СНАГУ! Грађани, заборавите на ношења ВОЋА на путовање!
СЈАЈНЕ ВЕСТИ ЗА СРПСКУ ПРИВРЕДУ: Бесплатне обуке у области пчеларства и воћарства
Добра вест за фриленсере - ко ради за странце може да уплаћује стаж, а имаће и здравствено
Посао из СНОВА - краљица тражи администратора друштвених мрежа, а ево колика ће му бити плата