СВЕТЛО НА КРАЈУ ТУНЕЛА ИЛИ ЋЕ БИТИ ЈОШ ЦРЊЕ? Док немачка влада упозорава на нови удар, привредници очекују другачији сценарио
Оптимизам је порастао и међу немачким извозницима, па је њихов индекс очекивања скочио са минус 26,7 поена у мају на минус 2,3 поена овог месеца.
Пословно расположење међу немачким компанијама поправило се овог месеца, о чему говори и податак да је индекс пословне климе, који израчунава економски институт ИФО, порастао у јуну на 86,2 поена, са мајских 79,7 поена. Ово је најјачи раст тог индекса икада забележен, а из ИФО додају да су оцене компанија о тренутној ситуацији побољшане, док су пословна очекивања за предстојећи период знатно скочила.
Оптимизам је порастао и међу немачким извозницима, па је њихов индекс очекивања скочио са минус 26,7 поена у мају на минус 2,3 поена овог месеца. ИФО зато констатује да "немачка привреда види светло на крају тунела”.
ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ ЗА СВЕ ГРАЂАНЕ: Уколико до 1. ЈУЛА не регулишете ову обавезу следи санкција
ЛЕПЕ ВЕСТИ ЗА СВЕ ГРАЂАНЕ СРБИЈЕ: Држава даје 5.000 евра за куповину новог возила
ВЕСТ КОЈА НЕЋЕ ОБРАДОВАТИ ПУШАЧЕ: За два дана скаче акциза, ево КОЛИКО ЋЕ КОШТАТИ ВАШЕ ЦИГАРЕТЕ
Ипак, немачка влада и Савет експерата који саветује државне званичнике упозоравају да је ситуација озбиљнија него што се мислило на почетку пандемије, у марту, и наводе упозоравајуће податке о посртању привреде, при чему нека немачка предузећа у 2020. години рачунају на губитке који се мере троцифреним милионским износима.
Пад привреде од 6,5 одсто
Живети и привређивати у временима короне значи да морате да се носите с великом несигурношћу, и то дуго, наводе немачки "привредни мудраци", како их називају у јавности.
“Ако нам не пође за руком да друштвеном дистанцом одржимо мали број инфекција и останемо на овом курсу ублажавања мера како би се смањила несигурност компанија и домаћинстава, онда морамо рачунати на дужу слабу фазу“, наводе експерти.
Они полазе од тога да ће коњуктура ове године пасти за 6,5 процената. Истовремено, очекују пад на нивоу Европске уније од 8,5 одсто.
Тиме је Савет експерата кориговао наниже, и то значајно, своје прогнозе изнете крајем марта. Они говоре о "вероватно највећем паду немачке привреде откако постоји Савезна Република", јер је индустријска производња пала на најнижу тачку у последњих 20 година.
Поред тога, епидемија корона вируса се у неким земљама развила много драматичније него што се очекивало.
"Спољнотрговинско окружење веома се погоршало", наводе.
Тако ће САД у овој години морати да се суоче са привредним падом од 6,1 одсто, што је "најгора бројка у послератној историји Сједињених Држава". Њихове прогнозе показују да ће Кина забележити мали плус од 0,3 процента, док у ЕУ Француска може да очекује пад од 11 одсто, Шпанија 11,5, а Itallija 11,8 процената.
Није само изостала потражња за немачком робом у иностранству, већ су ометени и ланци испоруке. Зато је опоравак Европе веома важан за опоравак немачке индустрије, сматра немачки Савет експерата.
Крах или пут опоравка?
ИФО институт преноси нешто другачија очекивања привреде, која је тренутно оптимистична. Наиме, у производном сектору, индекс пословне климе је осетно напредовао због знатно побољшаних очекивања индустријских компанија. Ипак, велика већина производних фирми и даље своју тренутну ситуацију оцењује као слабу.
У сектору услуга, пословна клима је наставила у јуну нагли раст. Посебно је изражено смањење песимизма међу провајдерима услуга у погледу очекивања за наредних шест месеци. Њихове процене тренутне ситуације такође су се значајно побољшале.
Скочили су индекси оптимизма и међу извозницима, на основу чега ИФО закључује да је немачка индустрија крочила на пут опоравка.
"У аутомобилској индустрији је настављен тренд раста очекивања из претходног месеца. Произвођачи, укључујући и оне у фармацеутској индустрији, очекују знатан пораст извоза у наредним месецима. У осталим секторима за сада не очекују повећање извоза, али је њихово тржишно расположење видно ојачало", наводи институт.
Држава спремила пакет подршке "тежак" 130 милијарди евра
Савезна немачка влада усвојила је велики пакет помоћи како би помогла индустрији, али и другим привредним гранама. Већ је на располагање стављено 130 милијарди евра. И ПДВ ће, између осталог, у наредних пола године бити смањен са 19 на 16 процената, а ту су још и премије при куповини електро-аутомобила, финансијске инјекције за породице и општине. Владајуће немачке партије надају се да ће на тај начин подстаћи потрошњу, што је хитно потребно.
Иако економисти за следећу годину предвиђају привредни раст у висини од 4,9 одсто, привредна снага коју је Немачка имала пре кризе неће моћи да се достигне пре 2022. – а и то само ако не буде другог таласа и потпуног "локдауна".