Светска банка проценила: Србија ће у овој години остварити РАСТ БДП-а од три одсто
Привредни раст у региону бржи од очекиваног
Земље западног Балкана бележе бржи привредни раст него у 2015. години, при чему је раст региона процењен у 2016. години на 2,8 одсто, а за ову годину, према најновијем извештају Светске банке о економским кретањима у овом региону, скочио је на 3,2 процента, .
ИСТРАЖИВАЊЕ ПОКАЗАЛО: Београд најјефтинији град на свету
Убрзање раста у Србији и Албанији компензовало је слабију привредну експанзију у Црној Гори и Македонији, наводи се у извештају.
Бруто домаћи производ (БДП) Србије ће, према проценама Светске банке, остварити раст од 3,0 одсто у овој години, а у 2018. години раст од 3,5 процената.
Више радних места и ниске цене, како се наводи у извештају, помажу смањењу сиромаштва у региону, са просечном стопом сиромаштва која је у 2016. години опала за скоро два процентна поена у Албанији, Македонији, Црној Гори и Србији, допуњујући тако друге користи које су помогле у извлачењу око 240.000 људи из сиромаштва у протекле три године.
Континуирани реформски напори били су делотворни у привлачењу приватних инвестиција, стабилизовању јавног дуга и повећању прихода домаћинстава, а такође су побољшани раст, као и спољни и фискални биланси земаља које су наставиле са реформским напорима, што је ојачало њихову отпорност на потенцијалне економске шокове.
Брнабић обећава: Платни разреди од 2018. године! ОВО су ПРВИ КОРАЦИ ка томе
Упркос постигнутом напретку, тржиште рада, како оцењује Светска банка, и даље представља изазов на западном Балкану, са стопом незапослености од око 22 процената у 2016. години.
За одржавање раста на западном Балкану и решавање текућих изазова незапослености ће, према подацима из извештаја, бити неопходно да земље остану на реформском путу.
Поред тога, неопходна је даља фискална консолидација и структурне реформе у свим земљама ради унапређења ефикасности њихових јавних сектора и побољшања конкурентности њихових економија, а све у циљу промовисања развоја приватног сектора.
У извештају је наглашено и да би реформе требало да се фокусирају на области тржишта рада, пословног окружења, ефикасности јавног сектора и глобалне интеграције, уз обезбеђивање одрживог коришћења енергије и природних ресурса.