Светска трговина ПАДА, а неликвидност РАСТЕ: Азијске земље главне на економском удару короне
Глобална неликвидност повећаће се у овој години најмање за 20% због последица Ковида-19.
Посебно забрињава стање у азијским фирмама, које су имале тешкоће са наплатом потраживања и пре избијања пандемије.
Скоро три четвртине компанија у Азијско-пацифичком региону није успело да наплати део својих потраживања у протекле три године.
Меркел и Макрон подржали увођење обвезница: Сада је дуг ЕУ већи за СТОТИНЕ МИЛИЈАРДИ!
ПОЧИЊЕ ИЗГРАДЊА МОДЕРНОГ ЦЕНТРА: Рудник ускоро добија неизбежну ПОЛАЗНУ ТАЧКУ (ФОТО)
СУТРА СТИЖЕ 100 ЕВРА! Ако спадате у ову категорију, ујутру проверите рачуне!
То је регион у којем живи више од половине светског становништва и који чини више од половине глобалног БДП-а.
У Азијско-пацифичком региону, чак 73 одсто компанија није успело да наплати део својих потраживања у последње три године. У истом периоду, 82 одсто азијских фирми је имало великих проблема због кашњења у плаћању њихових клијената.
Скоро трећина компанија се током последње три године често суочавала са немогућношћу да наплати потраживања или да плаћања значајно касне.
То показују резултати истраживања компаније за осигурање кредита Еулер Хермес. Истраживање је спроведено међу више од 170 финансијских директора у азијско-пацифичком региону у периоду од децембра 2019. до фебруара 2020. године.
Избегавање купаца слабије платежне моћи
Према добијеним налазима, тешкоће са наплатом потраживања расту у последње три године, упоредо са разбуктавањем трговинског рата између Кине и Сједињених Држава.
Испитаници су као још један разлог за поменуте тешкоће навели и дуготрајне немире у Хонг Конгу који су се у огромној мери одразили и на економију.
На крају, већ постојеће проблеме су додатно увећали огромни економски потреси са избијањем пандемије корона вируса, наводе аналитичари компаније Еулер Хермес.
У анализи се додаје да је скоро 36 одсто анкетираних финансијских директора изјавило како покушавају да ублаже ризике од проблема са наплатом тако што значајно умањују пословање са купцима мање платежне моћи.
Светска трговина пада, неликвидност расте
Због великих застоја условљених карантинским мерама које су трајале у просеку два месеца у земљама које чине више од половине глобалног становништва и БДП-а, догодио се "економски шок невиђених размера", оцењују аутори извјештаја.
Они напомињу да се очекује пад глобалног БДП-а у 2020. години за 3,3 одсто, уместо раније прогнозе о расту од 0,5 процената. То је, уједно, двоструко већа штета од оне коју је произвела глобална финансијска криза.
Аналитичари компаније Еулер Хермес предвиђају да ће светска трговина у овој години опасти за петину, а да ће се глобална неликвидност повећати најмање за 20 одсто.
У Азијско-пацифичком региону све кључне економије – осим Кине и Индије – вероватно ће доживети техничку рецесију у првој половини 2020. Сектори које ће најтеже погодити последице Ковида-19 биће електроника, малопродаја непрехрамбених производа, транспорт и аутомобилска индустрија.
Уколко би се до половине наредне године привреда стабилизовала, глобални БДП би могао да забележи раст од 5,6 одсто у 2021. години, прогнозира се у извештају.
МОРЕ ДУПЛО СКУПЉЕ: Најјефтиније летовање у Грчкој кошта чак 1.320 евра, али ни ту НИЈЕ КРАЈ ТРОШКОВИМА
СТАТУС ПРИЈАВЕ ЗА 100 ЕВРА Грађани збуњени једном ПОРУКОМ, Министарство финансија објаснило о чему се ради
Премијерка донела лепе вести: Ниједан инвеститор НИЈЕ ОТКАЗАО, а очекује и НОВА ЗАПОШЉАВАЊА
ПОТПУНО ПРОМЕЊЕНА ПРАВИЛА НА АЕРОДРОМУ: Више није довољно да дођете ДВА САТА РАНИЈЕ
ПОЛАКО СЕ ВРАЋАМО У НОРМАЛУ: Први комерцијални лет са београдског аеродрома, авион одлетео у Лондон