СВИ СУ ЗАТЕЧЕНИ ЦЕНАМА - КВАДРАТ СТАНОВА ИДЕ И ПРЕКО 10.000 ЕВРА! Како могу да коштају толико и ко их купује?
Чак и врло упућени, све су више затечени ценама које иду и далеко изнад просечних
Цене станова по Србији не престају да расту. У појединим градовима достижу и фантастичних 3.500 евра, негде су скочиле и по 40 одсто за пола године, а листа са питањима о смислу онога шта се дешава на тржишту и евентуалном пуцању балона све је дужа.
НЕКАДА БИЛЕ ДОСТУПНЕ БОГАТАШИМА, САДА КОШТАЈУ КАО ГРЧКА И ТУРСКА: Егзотичне дестинације приступачне за свачији џеп
ГРАЂАНИ, ИМАТЕ ЈОШ ПЕТ ДАНА: Истиче рок за плаћање пореза, следе пенали уколико не измирите своје обавезе на време
ВИНУЛА СЕ У НЕБЕСА ДИГИТАЛНА ВАЛУТА И НАСТАВЉА ДА КИДА: Биткоин јутрос више од 46.000 ДОЛАРА!
Чак и врло упућени, све су више затечени ценама које иду и далеко изнад просечних. У Београду и Новом Саду, све је више станова чији се квадрат продаје и за 4.000 евра, а то је за исти квадрат било незамисливо пре само годину дана. У Нишу је истовремено квадрат поскупео са 924 евра на 1.443 евра, у Београду на Врачару са 2.375 на 2.590 евра..., показују подаци сајта nekretnine.rs.
Не треба изоставити ни најпрестижније делове Београда где квадрат иде и до 10.000 евра, а где је данас престиж и жеља да се има некретнина у оваквом кварту најчешће и окидач како за раст цене, тако и за тражњу.
Како данас станови и куће могу да коштају толико и ко толико скупе квадрате уопште купује?
У продаји је не мали број изузетно скупих некретнина, у Београду, Новом Саду и Нишу.
Чак и да изузмемо "Београд на води" и сличне пројекте, у престоници има позамашан број изузетно скупих некретнина, чија је цена квадрата пар хиљада евра већа од просечне у Београду.
Тако је у понуди, комплетно опремљен четворособан стан на Врачару код Каленић пијаце површине 150 квадрата, по цени од 525.000 евра, тј. 3.500 евра по квадрату, или један исто тако комплетно намештен површине 127 квадрата по цени од 510.000 евра, тј. 4.015 евра по квадрату.
У Новом Саду ненамештен стан у строгом центру града, површине 110 квадрата се продаје по цени од 453.200 евра тј. 4120 евра по квадрату, а у понуди је и стан у центру Новог Сада, површине 112 квадрата по цени од 3.111 евра за квадрат.
Према мишљењу стручњака за скупе некретнине се највише интересују виши ешалони друштва, или макар они који би желели то да буду, а престиж је један од сигурних разлога за пристанак на високе цене.
- Такве некретнине пре свега купује наша елита, ИТ-евци са позамашним платама и успешни спортисти, али се за овај тип некретнина највише интересује тзв. квази-елита - каже потпредседник Стручног савета Кластера некретнине, мр. Милић Ђоковић.
- Код квази-елите велику улогу игра показивање, тј. ко ће купити скупље и лепше, наставља он.
Он објашњава да тих некретнина статистички нема у толиком проценту да могу драстично да утичу на цене на читавом тржишту, али да постоје варијатне у купопродаји ових стамбених објеката које су потпуно ненормалне, где су "пикови" цена невероватни.
- Ипак, ти станови се не купују као бизнис, већ као ствар престижа и доказивања, наставља Ђоковић.
Да ли ће доћи до "смиривања" цена?
Одговарајући на питање да ли ће доћи до "смиривања" цена, Ђоковић истиче да ће цене расти докле год буде било заинтересованих купаца.
- Нема границе, ни законске ни не законске, једини закон који диктира је закон тржишта, каже Ђоковић.
Он истиче да је претпоставка иста као са аутомобилима, где се сваке године на сајмовима појављују све скупљи и скупљи аутомобили који се увек продају први.
- Ово ће наставити да се дешава, и сигуран сам да ће цене ићи и на 15.000 и на 20.000 евра за квадрат, нема ограничења ни наде да ће се то у скорије време стабилизовати, изгледа сулудо, али тако је како је, закључује Ђоковић.