ТРАГОМ НОВЦА: Сви причају о новим инвестицијама из Америке, а ево колико их је било до сада!
САД су на 20. месту према вредности извоза из Србије
После потписивања споразума САД и Србије пре два дана у Вашингтону и званично је потврђено да ће америчка Међународна корпорација за финансирање развоја (ДФЦ) да отвори канцеларију у Београду, што ће према мишљењима познавалаца да омогући повећање нивоа америчких инвестиција у нашој земљи, али и региону.
Вучић: Мали Шенген и долазак ДФЦ су изузетно значајни за српску привреду
СРБИЈА ЈЕ НАТПРОСЕЧНО РАЗВИЈЕНА У ОДНОСУ НА ЕУ: Због овог сектора можемо бити веома поносни, други смо у Европи
ВИРУС НАМЕЋЕ ГАРСОЊЕРЕ: Појачана потражња за становима у Београду
До сада тај ниво инвестиција није био на завидном нивоу, како тврде познаваоци, али ово би, истичу, могло да донесе преокрет.
Сједињене Америчке Државе не налазе се ни међу првих десет земаља из којих највише долазе директне инвестиције у нашу земљу. Према подацима Народне банке Србије, током 2018. године у Србију је стигло 72,2 милиона евра страних директних инвестиција (СДИ) из компанија у САД-у. Иако значајно, далеко је мање од, рецимо, Француске из које је стигло око 710 милиона евра, или чак и 434 милиона евра из Холандије.
Међутим, тај број, тврде познаваоци, није потпун с обзиром на то да велики број америчких компанија има огранке у Европи из којих инвестира, што се књижи као СДИ из европских земаља.
Укупна размена 733 милиона долара
Када се рецимо говори о спољној трговини, САД су на 20. месту према вредности извоза из Србије. Током 2018. године укупан увоз из САД у Србију износио је 468 милиона америчких долара, док је српски извоз у САД био 265 милиона - укупан обим трговине Србије и САД у 2018. износио је 733 милиона америчких долара.
Ипак, аналитичари кажу да је америчких инвеститора у Србији је из године у годину све више и њихов допринос кроз производњу, извоз и запошљавање је све већи.
- Према америчким изворима, укупна улагања компанија из Америке у Србији износе готово четири милијарде долара - изјавио је раније Марко Чадеж, председник Привредне коморе Србије.
Заобилазили нас због политичке нестабилности
Економиста Александар Стевановић каже да нису раније амерички инвеститори много улагали у земљу, али би се то сад амогло променити.
- Амерички инвеститори су неко време заобилазили Србију можда зато што им је била у фокусу политичка нестабилност, а долазак овакве институције поправља перцепцију. Неће то бити неки чаробни рецепт, али у сваком случају неће шкодити, у то сам сигуран - каже Стевановић.
Канцеларија ДФЦ као могућа прекретница
Како је објаснио економиста Иван Николић, отварање канцеларије ДФЦ у Београду могло да значи практично прекретницу у нивоу америчких инвестиција у Србији и на Балкану.
- Претходних година имали смо неколико већих улагања са америчке стране, али више у смислу преузимања постојећих компанија него отварања нових. Доминантне инвестиције су долазиле из Европе и Кине, али у суштини Америка, као највећа економија у свету и даље није толико била економски присутна овде, а ово би на неки начин могао да буде преокрет - сматра Николић.
То би, како каже, био позитиван сигнал за озбиљније инвестирање у Србију и регион, а ова институција, како објашњава, представља гаранцију за пословање које се одвија ван Америке.