ТРАЖЊА ЗА СТАНОВИМА НА РЕКОРДНОМ НИВОУ: Да ли ће бити нових поскупљења квадрата?
Правило је да на цену највише утиче однос понуде и тражње.
Док цене некретнина у региону, али и шире, падају услед утицаја короне, у Србији је тренд потпуно другачији. Расте цена квадрата, али и и тражња, која је како тврде учесници на тржишту, сада на рекордном нивоу! У појединим местима просечне цене, само у последњих месец дана порасле су и више од шест одсто. И то је тек почетак раста, тврде упућени, дајући и аргументе.
"НИКАДА НИСМО ДОЖИВЕЛИ НЕШТО СЛИЧНО" Једној индустрији корона донела прави БУМ, цене порасле за чак четири пута
СРБИЈА НА ПУТУ КА ЧИСТИЈЕМ ВАЗДУХУ: Крагујевац први град у ком се гасе котларнице на угаљ
ПРЕСТОНИЦА УСКОРО ДОБИЈА НОВУ ВРСТУ ЈАВНОГ ПРЕВОЗА: Познато када почиње изградња метроа у Београду
Правило је да на цену највише утиче однос понуде и тражње, а сада је ситуација таква да је понуда мања од захтева за куповином и управо то и одржава и "гура" цену квадрата у Србији. Тако, рецимо, данас квадрат у центру Београда кошта у просеку око 2.470 евра, што је раст од 1,6 одсто само у последњих месец дана.
Према подацима у последњих 30 дана продаја станова је и даље врло стабилна.
У београдским насељима Вождовац и Миријево, квадрат је такође поскупео, и то за два до три одсто. У Новом Саду постоји незнатан пад - 1 одсто и то у насељима Подбара и Грбавица, док су станови на Новом насељу поскупели чак и до 4 процента!
У Нишу су последњих месец дана цене квадрата у најтраженијим насељима скочиле и више од шест одсто. Крагујевац има стабилне цене, а Панчево пад од два одсто у односу на јануар.
Рекордна потражња за становима
- На тржишту некретнина, као и на многим другим тржиштима, влада закон понуде и потражње - истиче Анита Пешић, продукт менаџер једног сајта за некретнине.
У Србији се дешава то да је потражња за некретнинама веома велика, посебно у већим градовима, и то се може рећи да је на рекордном нивоу.
- Зашто је потражња тако велика? На овим просторима људи свој капитал улажу у некретнине, јер немају навику, нити осећају сигурност да инвестирају новац на другачији начин, кроз штедњу у банкама, хартије од вредности или нпр. злато. С друге стране, ако не причамо о кеш купцима, стамбени кредити никада нису били повољнији, те и то утиче на пораст тражње - објашњава Пешић.
Потражња је посебно велика у новоградњи, наводи Пешић, а управо ту лежи и потенцијал за раст цена.
- Има назнака да ће поскупети извођачка цена радова због најављеног поскупљења репроматеријала. Видећемо како ће се кретати цена и да ли ће инвеститори имати места за поскупљење цене квадрата. Доста се гради, али с обзиром на потражњу може још више - јер заинтересованих купаца има - наводи она.
У окружењу цене падају
У региону и у неким другим европским развијенијим земљама цена квадрата истовремено пада. У Пољској су, рецимо, цене некретнина први пут, од првог квартала 2016. године, пале из квартала у квартал. Тамошњи аналитичари уочили су да се тренд мења у целој земљи. У седам највећих градова, који су уједно и најважнија грађевинска тржишта у Пољској, просечна цена квадрата смањила се за 0,8 одсто.
Не морамо ићи ни толико далеко јер је и у нашем комшилуку слична ситуација. У Црној Гори је крајем прошле године цена била за 11,3 одсто нижа у односу на исти период годину раније и износила је око 1.007 евра. Како је тамошња статистичка канцеларија Монстат саопштила просечна цена квадрата у новоградњи у Подгорици у последњем кварталу 2020. године износила је 985 евра, а у приморском региону је била 1.359 евра.