ТРЕНД РАСТА СЕ НАСТАВИО ТОКОМ ЛЕТА: Цене квадрата у Србији никад веће, Београд и Нови Сад стабилни, највећи скок у овом граду
Цене квадрата у центру Београда су у јуну порасле за 0,68 одсто те се просечна вредност попела на 2.517 евра.
Сет различитих фактора, као што су између осталих неуравнотежена понуда и потражња, поскупљење грађевинских материјала и мањак инвестиционих прилика за грађане, наставио је да "гура" тржиште некретнина у истом правцу и у јуну месецу. Цене некретнина су тако расле и прошлог месеца.
Раст цена некретнина је тренд који је захватио цео свет, и Србија није изузетак. Према мишљењу стручњака за тржиште некретнина, Марка Зандија, тржиште некретнина је ове и прошле године доживело процват на светском нивоу. Он као главни разлог овом кретању на тржишту, у својој колумни за CNN, истиче рекордно ниске каматне стопе које су, последично, куповину некретнина учиниле посебно атрактивном.
У мају издато 49 одсто више грађевинских дозвола него прошле године: Смиривање епидемије вратило грађевинске радове
Држава повећањем минималца помаже сиромашним радницима: Послодавци неће бити угрожени, њима такође следе олакшице
ИНТЕРНЕТОМ КРУЖИ УПУТСТВО У 10 ТАЧАКА! Шта све треба да урадите да би ваше возило прошло ТЕХНИЧКИ ПРЕГЛЕД, једна ствар се многима неће допасти (ФОТО)
Према најновијим подацима сајта nekretnine.rs, цене су расле у Београду, изузев Палилуле, Новом Саду, Нишу и Крагујевцу. Супротан тренд, осим Палилуле је забележен и у Панчеву. Највећи раст у јуну је забележен на Булевару Немањића у Нишу од чак 3,92 одсто.
Цене квадрата у центру Београда су у јуну порасле за 0,68 одсто те се просечна вредност попела на 2.517 евра. Што се тиче Врачара, просечна цена квадрата је износила 2.372 евра, што је раст од 1,32 одсто. Квадрати на Вождовцу су поскупели за 0,22 одсто и просечна цена се попела на 1.828 евра.
У Мирјеву је забележен раст од 1,44 одсто и цена је 1.268 евра по квадрату.
Најмањи раст, од 0,05 одсто је забележен на Новом Београду, док је на Палилули просечна цена чак и пала и то за 0,62 одсто и просечна цена квадрата у овој београдској општини је 1.917 евра.
Што се тиче Новог Сада, цене квадрата су расле свуда. У самом центру града је забележен раст од 1,74 одсто и просечна цена је 1.751 евра по квадрату.
У Новом Насељу забележен је највећи раст цене квадрата некретнина у Новом Саду од 2,36 одсто и просечна цена квадрата је у јуну износила 1.389 евра. Квадрати у Грбавици су расли 0,35 одсто и ту је просечна цена 1.700 евра.
Подбара је забележила најмањи раст цена квадрата од 0,32 одсто и ту је цена квадрата 1.579 евра.
У Нишу је у јуну месецу, као и протеклих месеци, забележен највећи раст цена квадрата. На Булевару Немањића цене су порасле за 3,92 одсто и цена у јуну је износила 1.300 евра по квадрату.
На Палилули у Нишу су цене порасле за 1,94 одсто и квадрат кошта 1.050 евра.
Мањи раст цена је забележен на Дурлану (0,96 одсто), где је цена квадрата 949 евра, и Пантелеју (0,88 одсто) где је цена квадрата 912 евра.
Што се тиче Крагујевца цене су порасле за округло 1 одсто, и просечна цена износи 810 евра. У случају Панчева, цене су у јуну пале за 0,41 одсто, и цене квадрата су у просеку 975 евра.
У Србији је у јуну ове године закључен 14.121 уговор о купопродаји непокретности, што представља повећање од 16 одсто у односу на исти месец 2020. године.
У Извештају са тржишта непокретности Републичког геодетског завода (РГЗ) се наводи да је током јуна 2021. године на територији Србије прометовано укупно 15.448 непокретности од чега је 5.613 промета земљишта, 3.729 промета објеката и 6.106 промета посебних делова објеката, преноси Танјуг.
РГЗ наводи да је количина новца на тржишту у јуну ове године износила је 549,7 милиона евра и да је доминантан начин плаћања непокретности био готовински, односно у 85 одсто реализованих промета. Посебни делови објекта су се чешће плаћали из кредита од осталих непокретности.