ТРЖИСТЕ ПОСЛОВНИХ ПРОСТОРА ПРЕД ПУЦАЊЕМ: Све више празних локала у градовима Србије, излазе после 20 година закупа
Највећи број оних који траже закуп пословних простора јесу ИТ фирме.
Затварање ланца продавница "Хоме плус" донело је на домаће тржиште још неколико десетина празних локала и то на најбољим локацијама по целој Србији.
Реч је о додатном ударцу на тржиште пословног простора који претходних месеци већ озбиљно трпи, и то са два "фронта": ценовно јер закупци због мање посла траже и мање кирије, и оно што је још горе - све је више закупаца који власницима локала враћају кључеве.
ЗА РУСИЈУ НЕМА ЗИМЕ: Огромно увећање међународних резерви
КОД НАС БЕЗ ПЦР ТЕСТА И КАРАНТИНА: Описали Србију као "ЗЕЛЕНУ ЗЕМЉУ", па је посетили у великом броју
"БЕОГРАД КАО ВАЗДУШНИ ЦЕНТАР ЈУГОИСТОЧНЕ ЕВРОПЕ" Момировић: Радови готови за три године
- Десет година ја газда Сими плаћам локал у једној од централних улица престонице. Увек поштено и уз договор јер посла за туристичке агенције последњих година не да није јењавало, него је само било све више и више. Пре два месеца кључеве сам вратио, а на вратима "мог бившег локала" и данас стоји да се издаје - прича један власник познате туристичке агенције и додаје да нису ретки примери и где се кључ газдама даје и после 20 година закупа.
Пандемија је истовремено затворила и огроман број канцеларија у Србији, што на одређено време, што за стално.
Затворени су и многи локали који су били закупљени за мале радње. И ту није крај - јер и велике фирме све чешће отказују најам великог простора како би смањиле трошкове.
Одмах по увођењу ванредног стања у Србији, цене изнајмљивања почеле су да падају, и то до 50 одсто. Они који закуп нису отказали са власницима су договарали мању кирију или чак замрзавање на одређено време.
- Велики број компанија редукује број запослених који раде из канцеларије или целокупно своје пословање пребацује на рад од куће, наравно уколико им то бизнис модел дозвољава. Из тог разлога долази до дисбаланса на тржишту, где понуда расте више од саме потражње, па самим тим, по логици тржишног механизма, цене пословних простора падају - каже Милош Митић, оперативни директор у City Expert сервису за промет некретнина.
Како додаје, што се тиче самих локала, сведоци смо да је пандемија највише угрозила мале бизнисе и бизнисе који долазе из специфичних делатности као што су туризам и угоститељсво.
- Доста ових малих фирми је изнајмљивало локале и сада је, услед смањених прихода, приморано да или преговара са власницима локала око ренте или да изађе из простора - каже Митић.
И Каћа Лазаревић, власница агенције "Каћа Лазаревић некретнине" каже да су мали локали углавном затворени и поново на огласима.
- Постоји много мањих локала у којима једноставно није било посла и чије су газде морале поново да их дају у закуп. А у понуди је таквих данас много - прича Лазаревић.
Да је смањена потражња и за пословним просторима и за локалима, сматра и стручњак за некретнине Милић Ђоковић.
Како каже, они који изнајмљују локале на добром месту, теже да се договоре са власником, јер никоме није у интересу да прекида тај однос, али то значи и уступке.
- Код пословног простора је нешто другачије, дешава се да фирме отказују простор па рецимо оставе свега канцеларију или две како би одржавале посао - оцењује он.
С друге стране, највећи број оних који траже закуп пословних простора јесу ИТ фирме.
Држе се и пословни простори у тржним центрима, али и тај део тржишта ће диктирати даља епидемиолошка ситуација.