Туристичку сезону у Хрватској, Црној Гори, Грчкој и Шпанији уздрмала конкуренција ЈЕДНЕ ЗЕМЉЕ
Потражња у туризму у Европи ће задржати узлазну путању током 2019. године али ће раст бити мањи од прошлогодишњег.
Није Хрватска једина која овог лета бележи минусе или стагнацију у корист медитеранских такмаца који су се у 2019. вратили у игру, пре свега Турске која је ниским ценама многе туристе одвукла из Црне Горе, Грчке, чак и Шпаније. Иако Европска комисија за путовања у свом извештају за други квартал даје оптимистичне прогнозе за дестинације у Европи, актуелна ситуација многима изазива бојазан од пада промета и прихода од туризма у овој години.
Извештај Европске комисије за путовања (ЕТЦ) за други квартал наводи очекивања да ће потражња у туризму у Европи задржати узлазну путању током 2019. године. Предвиђа се стопа раста од 3,6 одсто, што је више у складу с годишњим просеком из раздобља 2008-2018., но мање је од прошлогодишњег раста.
У извештају се наводи да је у прва два квартала регија Балкана била најуспешнија у смислу раста долазака, с Црном Гором као рекордером с плусом од 50 одсто у раздобљу од јануара до краја априла, док је Турска имала раст 12 одсто. И Словенија и Грчка забележиле су значајан раст у првом кварталу с по осам одсто раста, а ЕК даје позитивну прогнозу за Грчку, упркос повратку медитеранских ривала у утакмицу.
ЗАХВАЛИТЕ СЕ СЕБИ: Поскупеле возне карте јер су путници рекли да су јефтине
СРПСКЕ БАЊЕ ЦВЕТАЈУ! Ваучери од само 5.000 динара доводе све већи број туриста
У СВЕТСКОЈ ЕКОНОМИЈИ ДОЛАЗИ ДО ПРОМЕНА: Велика Британија губи своје место!
Како је познато, Хрватска је у првих шест месеци имала шест одсто више долазака и три одсто више ноћења него у првој половини 2018., али први пут у неколико година опет се појавила тзв. јулска "рупа". Наиме, у првих 12 дана јула у односу на тај месец лани број ноћења пао је за готово пет одсто, док су доласци туриста у паду 6,2 одсто, подаци су "еВиситора". Година је и даље у плусу, али за сада је у постоцима "извлачи" предсезона која доноси значајно мањи приход него летњи месеци.
Оптимизам не уливају ни најаве хрватских хотелијера који су средином јуна имали пад резервација за летње месеце у распону од три до седам одсто. На порталима за групну куповину продају се аранжмани у водећим јадранским хотелима и дестинацијама за крај јула, који је у протекле три године био претрпан гостима.
Иако службене бројке говоре да је туристичка сезона у Црној Гори на нивоу прошле године, с терена упозоравају да је стање много горе него прошле године и да постоји бојазан да ће, ако се настави овакав тренд и евентуалне лоше временске прилике, сезона у Будви доживети колапс.
Председник сектора туристичких агенција у Црногорском туристичком удружењу Петар Ивковић наводи да подаци онлајн продаје говоре о готово 40 одсто мање индивидуалних резервација, те да су се резервације прелиле на тржишта Турске, Грчке и Египта.
Лагард поднела оставку на место директора ММФ: Иде на нову функцију
ОВАКО ПЉАЧКАЈУ ТУРИСТЕ У ХРВАТСКОЈ: Лежаљка кошта 3,4 евра, али када је ставите у хлад цена јој нагло скочи
ЈАПАН "ИСПАДА" ИЗ ТОП ТРИ ЕКОНОМИЈЕ СВЕТА ДО 2025: Ево која земља ће заузети то место
Ивковић је сагласан да хрватски и црногорски туризам имају сличан проблем - бујање приватног смештаја, те наводи да се само кроз потрошњу воде и одвоз смећа у Будви математички може доћи до податка да је приватни смештај полупразан.
И Грчка има све већи проблем нелојалне конкуренције у приватном смештају, на шта већ дуже упозоравају хотелијери који овог лета очекују пад прихода, попуњености, па и цена које ће морати да се снижавају како би се попунили капацитети.
И Шпански Савез за туристичку изврсност (EXCELTUR) потврдио је да се овог лета наставља тренд успоравања шпанског туристичког промета, који је тренутно на прошлогодишњем нивоу, с умереним повећањем прихода.