У овој земљи можете добити 50 хиљада долара од државе и то пар пута у животу
Благостање загарантовано
Уколико сте држављанин Саудијске Арабије, а постанете незадовољни и тужни, па затим пожелите да промените ауторитарни режим и систем који тамо постоји, може вам се десити да баш уочи изласка на улицу, добијете 50 хиљада долара од тих истих владајућих структура.
Прочитајте и:
У Саудијској Арабији се у неколико наврата, баш уочи масовних демонстрација против тамошње власти, десило нешто што је ипак одвратило људе од изласка на улице. Саудијски краљ одлучио је да сваком грађанину поклони 50 хиљада долара.
Ово се десило када су широм арапског света почели масовни протести са циљем смене власти у државама Северне Африке и Блиског Истока. Такозвано "Арапско пролеће", талас демонстрација и побуна које је почело 17. децембра 2010. године у Тунису, а брзо се проширио на друге земље попут Либије, Египта и Јемена, где су режими смењени, и Сирије где је убрзо отпочео крвави грађански рат који траје и данас.
Слична судбина претила је и режиму у Саудијској Арабији. Међутим, галантни краљ, предухитрио је незадовољне грађане са поприличном свотом новца, па су улице ипак остале мирне, а арапско пролеће, у овој земљи, остало је, ипак, досадно пустињско лето.
Али ово није све, када је на саудијски престо дошао краљ Салман после смрти његовог полубрата Абдулаха, требало је стећи наклоност становништва и показати се као добар владар, а евентуално и спречити неке неодумице.
Зашто Исламска држава облачи своје жртве у наранџасто пре погубљења?
Процењује се да је подељено 28 милијарди долара. Одушевљени људи су похрлили у радње луксузних сатова и мобилних телефона, а агенције за луксузна путовања су пребукиране.
- Драги моји сународници, шта год да сам направио то није довољно. Ви увек заслужујете више - написао је краљ Салман на Твитеру након даривања сународника.
Путин хитно реаговао: Послао у Сирију МОЋНО оружје, нек сад неко ПРОМОЛИ ГЛАВУ ако сме! (ФОТО/ВИДЕО)
Тугу грађана за старим краљем утешио је нови дар од око 50 хиљада долара сваком грађанину. На све то, уследио је и бонус од две плате свим запосленима и војном особљу, наравно, јер је војска један од ослонаца режима који многи сматрају најтоталитарнијим на свету.
Када су почетком новембра, похапшено 11 принчева и 38 бивших министара, заменика министара и пословних људи, то је био почетак утврђивања апсолутне власти актуелног краља Салмана и његовог сина Мухамеда, а како становништво не би стало на "погрешну" страну, убрзо су додељене нове премије. Саудијци су били задовољни новим "џепарцем", а краљ је наставио са својим "реформама", па је у другом таласу сменио војни врх и поставио нове, себи лојалне људе, учвршћујући своју власт и династички и кроз безбедносне структуре.
Релативно благостање становништва Саудијске Арабије је узроковано чињеницом да је ова земља водећи светски извозник нафте, а то је и главни покретач развоја земље.
Групе за заштиту људских права учестало оптужују владу Саудијске Арабије за њихова кршења, међутим саудијске власти те оптужбе одбацују, а држављани ове земље немају времена да се побуне јер морају да потроше 50 хиљада долара које редовно добијају баш у тренуцима када су незадовољни и тужни.