У ПОСЛЕДЊИ ЧАС: Преправљен НАФТА споразум, Трамп пружио руку Канади
Крајњи циљ смањење дефицита САД
Сједињене Државе и Канада су у последњем тренутку постигле договор о Северноамеричком споразуму о слободној трговини (НАФТА) у недељу, спасивши трилатерални пакт с Мексиком вредан 1.200 милијарди долара који је био близу колапса након готово четврт века.
Пругу од 37 км направили за ПЕТ САТИ: Привредници из Кине најавили пројекте у Србији (ВИДЕО)
Ово је велика победа агенде председника САД Доналда Трампа за реформу ере слободне глобалне трговине, коју многи везују за потписивање овог споразума 1994. године, додајући да је Трамп приволео Канаду и Мексико да прихвате ограничења у трговини са својим главним извозним партнером.
Трампов основни циљ преправљања НАФТА-е био је да смањи трговински дефицит САД-а, што покушава да оствари и са Кином уводећи царине на стотине милијарди долара вредне увозне производе из тог азијског џина.
Мада нови споразум САД-Мексико-Канада (УСМЦА) избегава тарифе, он ће светским произвођачима аутомобила отежати да праве јефтинија возила у Мексику, а такође има за циљ и отварање више радних места у Сједињеним Државама.
Откако су пре више од годину дана почели преговори, било је јасно да ће Канада и Мексико морати да направе уступке због Трампових претњи раскидањем НАФТА-е, а у недељу наступило олакшање у обе земље зато што је споразум у великој мери нетакнут и што ланци снабдевања нису разбијени.
Ердоган УПОЗОРАВА: Америка све више увлачи свет у ЕКОНОМСКИ РАТ, а ево и ЗАШТО
- Ово је добар дан за Канаду - рекао је премијер Џастин Трудо новинарима касно синоћ након седнице владе на којој се разговарало о споразуму, који је изазвао скок на глобалним финансијским тржиштима.
У заједничком саопштењу, Канада и САД су навеле да ће "резултат споразума бити слободнија тржишта, лакша трговина и снажан економски раст у нашем региону".
Преговарачи су радили као распамећени пре истека поноћи по америчком времену (4:00 х по GMT), до када је био утврђен рок за решавање разлика, при чему су обе стране начинле уступке како би "запечатили" споразум.
САД и Мексико су у августу већ постигли билатерални договор.
ПУТИН ОБРАДОВАО РУСЕ: Ублажена реформа пензионог система
- Ово је велика победа за председника и потврда његове стратегије у области међународне трговине - рекао је новинарима виши званичник америчке администрације. Трамп је одобрио договор с Канадом, наводи британска агенција позивајући се на један извор упознат са одлуком.
Амерички званичници намеравају да потпишу споразум с Канадом и Мексиком крајем новембра, након чега ће он бити поднет Конгресу САД-а на усвајање.
Према споразуму, Канада је пристала да дозволи америчким фармерима улазак на око 3,5 одсто домаћег тржишта млечних производа вредног приближно 16 милијарди долара годишње. Мада канадски извори кажу да је њихова влада спремна да понуди накнаду домаћим произвођачима због тог уступка, фармери су реаговали љутито.
Споразумом се такође предвиђа повећање производње делова за аутомобиле у областима у Северној Америци, која ће се плаћати најмање 16 долара по сату, а та ставка има за циљ пребацивање радних места из Мексика.
ВЕЛИКА НОВИНА! Apple је купио Шазам и одмах увео крупну промену која је одушевила кориснике!
Канада и Мексико су прихватили квоту од 2,6 милиона путничких возила који би се извозили у Сједињене Државе у случају да Трамп уведе 25-процентне тарифе на глобални увоз возила на основу "заштите националне безбедности".
Та квота ће омогућити значајан раст бесцаринског извоза аутомобила из Канаде, чији је садашњи ниво производње око два милиона јединица, и заштити канадске фабрике. Квота такође надмашује 1,8 милиона аутомобила и СУВ возила, колико је Мексико испоручио прошле године северном суседу.
Међутим, новим споразумом није решено питање америчких тарифа на извоз канадског челика и алуминијума.
Вест о постизању споразума је одушевила финансијска тржишта која су месецима била узнемирена због потенцијалне економске штете у случају фијаска НАФТА-е.
500 ЕВРА ОДЛАЗИ У ИСТОРИЈУ! МЕЊАЈУ СЕ НОВЧАНИЦЕ, ево до када вреде старе
Индекси фјучерса на америчкој берзи су порасли, при чему је индек S&P 500 забележио раст за више од 0,5 одсто, што наговештава да ће на данашејм отварању трговања главни индекс бити близу рекорда.
Канадски долар је скочио на највиши ниво од маја према америчком долару, ојачавши за око 0,5 посто. Мексички пезо је у добитку за 0,8 посто према америчком долару, што је његов највиши ниво од почетка августа.