У "Железницама" муљају и током епидемије корона вируса!
Док се држава бори против коронавируса и покушава да спасе животе, директори у компанији "Инфраструктура железнице Србије" развлаче имовину исте те државе.
Како сазнаје Српски телеграф, директори у овом предузећу искористили су ванредно стање да стопирају регуларно спроведен тендер за продају секундарних сировина (расходованих шина) иако је од конзорцијума фирми (на чијем је челу "Мобеза") узет аванс од милион евра (120 милиона динара), плус банкарске гаранције од 60 милиона динара, што је 10 одсто вредности целог посла.
Како је пренамењен новац из буџета: Познато одакле Србија узима новац за економске мере
Грађани, ово ће вас сигурно занимати: Познато када почиње исплата по 100 евра од државе за све пунолетне
Важне вести: Неплаћање кредита може да буде продужено и на више од ТРИ МЕСЕЦА
Према сазнањима Српског телеграфа, добијеним од поузданих извора у самом врху "Инфраструктуре", ванредно стање искоришћено је као изговор да се тендер обустави, а као маска је искоришћена одлука унутрашње контроле предузећа.
- Све је то, у ствари, урађено да би се прикрила огромна пљачка с обзиром на то да се с једне стране расписује тендер, док се истовремено на црно продају исте те шине које су предмет тендера - објашњава један од извора.
Како каже извор, све се ради преко фирме "Минос" из Горњег Милановца, која шурује са компанијом "Баувесен".
- Реч је о огромном новцу. Они за мале паре, у спрези са појединцима унутар "Инфраструктуре железница", откупљују шине и потом их, као наводно нове, уграђују чак и у поједине енергетске објекте чију градњу финансира држава. На тој разлици зарађују милионе и милијарде - прича извор.
Он даље објашњава да је јако тешко разликовати стару од нове арматуре јер и нова, када покисне, поприми боју и изглед као да је стара.
Саговорници Српског телеграфа за све ово упиру прстом у извршног директора "Инфраструктура железнице" Милана Максимовића. На питања која су постлата господину Максимовићу добијени су немушти одговори. Тако, уместо објашњења како је могуће да се од неког узме огроман аванс, појачан банкарском гаранцијом, а онда цео посао једноставно стопира, добијен је одговор да "нико неће бити оштећен", ма шта то значило.
- Реализација уговора обустављена је до даљег, у складу са интерним процедурама и одлукама стручних служби у компанији, са циљем да се сагледа чињенично стање са секундарним сировинама на читавој територији. Фирма "Мобеза" из Сремске Митровице, као носилац наведеног посла, због обустављања реализације уговора за продају секундарних сировина неће бити финансијски оштећена - гласи део одговора, без било каквог даљег објашњења.
Из "Инфраструктура", такође, не негирају да постоји пљачка, већ само констатују да је то посао за друге државне органе.
- Уколико постоје случајеви продаје делова шина, како ви то кажете, на црно и мимо закона, онда је то у надлежности државних органа и подлеже законској одговорности - стоји, између осталог, у одговору.
Званично усвојено: Свим здравственим радницима у Србији од 1. априла повећање плате
ПЕТ МИЛИЈАРДИ ЗА СРПСКУ ПРИВРЕДУ, СВАКОМ ГРАЂАНИНУ 100 ЕВРА: Представљен пакет економских мера Владе Србије
НОВЕ ЕКОНОМСКЕ МЕРЕ: Сваком пунолетном грађанину по 100 евра
ПОСЛОДАВЦИ ПОСЛУШАЛИ ВУЧИЋА! Већ првог дана након обраћања председника опао број ОТПУШТЕНИХ РАДНИКА
Малиновић: Робе има довољно, рафови су снабдевени, купујте највише за три дана