Знали сте да је гориво у Србији поскупело пред празнике, али када чујете колико, позлиће вам!
Пораст вредности долара и сирове нафте узроци раста цена на пумпама Србије
Цене нафтних деривата у Србији су у последњих месец дана поново забринуле возаче. Тако је, у просеку, бензин од 95 октана поскупео за више од седам динара по литру, па је јуче на скоро свим бензинским станицама премашио 140 динара за литар! У истом периоду и скоро за исти износ поскупео је евродизел, па је јуче на већини пумпи точен на самој граници од 150 динара за литар.
Рекордер је ипак супердизел (различити називи од компаније до компаније), који је поскупео десет динара. На по јединим пумпама се јуче продавао за 154,40 динара за литар! И безоловни бензин од 98 октана, који је све више тражен, "узлетео" је за више од шест динара по литру у последњих 30 дана. Цена му је 148,70 динара за литар!
- Разлог поскупљења су више цене сирове нафте на светским берзама - каже председник Удружења приватних бензинских станица Србије Мирослав Велицки.
ШОК ЗА ПУШАЧЕ: Од 1. јануара цигарете ДУПЛО СКУПЉЕ, пакла 495 динара!
Оцењује да је на раст највише утицао скок долара, који се скоро изједначио са евром.
- Ситуација са квалитетнијим евродизелом је комерцијалне природе. Он поскупљује због адитива који се додају да би му се побољшале карактеристике - објаснио је.
Сирова нафта је на берзама, после договора чланица ОПЕК-а о смањењу производње (придружила се и Русија), порасла за десетак долара по барелу, уз наговештај да би ускоро могла и да премаши 60 долара по барелу. Долар је значајно поскупео, па је тако према евру већ достигао истроијски максимум и ускоро би могли да се изједначе по вредности. У односу на динар, долар такође бележи константан раст. Тако је пре два месеца долар вредео 110,15 динара по просечном курсу Народне банке Србије, а јуче - 117,41 динар.
ГОРИВО ДОДАЛО ГАС! Највеће поскупљење у последње две године! Ево и колико!
Велицки каже и да се цене у Србији спорије мењају у односу на регион - и кад иду навише, али и када дође до појефтињења. За разлику од земаља региона, где држава одређује цену деривата, код нас је тржиште либерализовано, али како имамо једну доминантну компанију, већина "осталих играча" прво сачека да види шта ће та компанија да уради, па онда покушава да се некако усклади с тим ценама.