Рок за пријаву уписа стамбених зграда у регистар је истекао: Станари, имате још мало времена да то исправите
Добро се информишите, санкције су ригорозне
Око 25.000 стамбених зграда, од 40.000 колико их постоји у Србији, до сада је уписано у регистар стамбених заједница, што је нешто више од 50 одсто.
Прочитајте и:
У 90 одсто случајева станари су се определили за комшију, а 10 одсто случајева за професионалног управника, каже Мирјана Ковачевић из Привредне коморе Србије.
Она је навела да, иако је практично рок за упис зграда у регистар истекао 12. децембра прошле године и даље постоји могућност уписа, а комунални инспектори из локалних самоуправа почели су да утврђују чињенично стање на терену - да ли је извршен упис, уколико није који су разлози и да донесу решења о упису у регистар без одлагања.
- Пре свега ће се дати препорука да се у одређеном року, који се утврди решењем, изабере управник међу комшијама или да се определе за професионалног управника и зграда упише у регистар. Уколико до тога не дође ићи ће даље препорука да се изабре принудна управа - објаснила је Ковачевић гостујући на РТС.
Како је рекла, принудни управник се бира из редова професионалних управника из регистра који воид ПКС.
Трентно је 520 професионалних управника на листи, а у току је испит, па ће нових 135 ускоро испунити и тај услов, додала је Ковачевић.
"У минут до 12": Држава доноси нови НАЦИОНАЛНИ програм за борбу ПРОТИВ РАКА
Када је реч о новчаним казнама, Ковачевић је навела да је Законом о становању предвиђена могућност казне од 50.000 до два милиона, ако стамбена заједница није извршила своју обавезу, али је истакла да циљ није кажњавање већ подизање квалитета становања и живљења.
Зато ће, каже, инспектори прибегавати прво издавању налогу да се именује принудна управа, чији је задатак да организује заједницу да се региструје и изабере управника.
ЛЕКАРИ СПАСИЛИ ЖИВОТ ПАЦИЈЕНТУ: Урађена трансплантација срца у Клиничком центру
Она је навела да према подацима РГЗ у Србији постоји 40.000 стамбених зграда, а да је од тог броја 15.000 зграда организовано према старом Закону о становању, тако да није потребно да им се додељује ПИБ и матични број, већ само да се определе за начин управљања - избор управника или професионалног управника.
- Око 10.000 је нових стамбених зграда уписаних у регистар, тако да је практично око 25.000 стамбених зграда уписано је у регистар, што је више од 50 одсто. Од тог броја око 10 одсто се определило за професионалног управника, а 90 одсто се определило за комшију, а то значи да имају управника - навела је Ковачевић.