Уређај који ће морати да има свака фискална каса у Србији: Личи на мобилни телефон и кошта око 400 евра
Промене које долазе са новим уређајем у Србији готово да су до детаља прецизиране.
У Србији око 230.000 угоститеља и трговаца свом могућом робом користи фискалне касе и сви они ће, по новим прописима, морати да обезбеде додатну технологију која ће пратити издавање рачуна.
Због фискализације система која ће ступити на снагу од 2022. године, а за коју је претходно потребна не тако кратка припрема, корисници фискалних каса добиће нови уређај који подсећа на мобилни телефон и који је у момету увођења у региону коштао и до 400 евра.
НЕМАЈУ НИ 40, А ВЕЋ СУ МИЛИЈАРДЕРИ: Ко су најбогатији млади људи на свету?
75 МИЛИОНА ЕВРА УЛАГАЊА У СРБИЈУ: Комшије дреше кесу усред пандемије корона вируса
БОГАТ ПРОГРАМ ФЕСТИВАЛА КАКТУС 2020 И ПРЕМИЈЕРА ФИЛМА "КРЕАТИВНИ ГЕН"
Велики продајни системи углавном су већ опремљени савременим фискалним касама. Истовремено је у целој Србији много више оних који имају старе фискалне касе уведене прописима из 2005. Сви они сада ће морати да се прилагоде новом закону о фискализацији који би ускоро требало да уђе у јавну расправу. Накнадно ће, по законским актима, бити прецизирано и које ће групе привредника, који до сада нису имали фискалну касу, морати да је обезбеде.
Овај уређај ће морати да имају фискалне касе у Србији, а који у свим продавницама (изузев великих ланаца) имају у Хрватској од 2013. када је у комшилуку и уведена фискализација.
А промене које долазе са новим уређајем у Србији готово да су до детаља прецизиране.
Практично, власници продавница, кафића и свих објеката који издају фискалне рачуне, на постојеће фискалне касе мораће да надограде уређај који ће имати свој софтвер. Уређај би био повезан с Пореском управом, која би истог момента када се неки производ наплати и прође кроз фискалну касу, добила податак о месту, времену и цени продате робе.
Пренос података ће бити омогућен захваљујући интернет вези, што значи да ће сваки предузетник који користи фискалну касу морати да има и интернет.
Ново правило практично би значило и нови трошак за пореске обвезнике јер би они морали да купе додатни уређај. Колико би он у Србији могао да кошта још није званично саопштавано, али би пример из Хрватске могао да послужи као репер.
У Хрватској је фискализација уведена 2013. године, што је предузетнике појединачно коштало најчешће у просеку око 400 евра.
Добра вест за домаће привреднике јесте да би највећи део трошка, могла да сноси држава.
- За то ће из буџета за 2021. годину бити обезбеђено 3,5 до четири милијарде динара, а то улагање ће се исплатити у наредних годину до годину и по - рекли су из министарства финансија.
Држава још разматра како ће привредницима рефундирати трошак, али једна од најреалнијих опција јесте директна субвенција односно исплата новца којим би се покрио трошак набавке новог уређаја.