УСВОЈЕН ДРУГИ ПАКЕТ ПОДРШКЕ ПРИВРЕДИ: Са спровођењем мера креће се ОДМАХ
Пакет је "тежак" 66 милијарди
Други пакет мера подршке привреди "тежак" је 66 милијарди динара и са његовом реализацијом се креће одмах, речено је у Министарству финансија. Нови сет економске помоћи усвојен је на данашњој седници Владе Србије.
До 10. августа биће по аутоматизму исплаћена прва рата од најављене две, 60 одсто висине минималне зараде, а на два минималца из овог пакета могу да рачунају и привредни субјекти основани претходних месеци током пандемијске кризе.
КРАЉ ШУМА СЕ ВРАЋА У КРАЉЕВО: Почела репродукција јелена, ове животиње са страшћу је гајио и Стефан Немања
ДОБРА ВЕСТ ЗА СВЕ ВОЋАРЕ: У ЕУ одушевљени квалитетом наших садница, Србија добила право на извоз МЕЂУ ПРВИМА
До аутомобила за само 46.000 динара: Ево како можете купити државни ауто за мало пара!
После седнице Владе Србије која је данас усвојила правни оквир за спровођење другог пакета мере усмерених ка смањењу негативних последица COVID-a 19 на привреду, из Министарства оцењују да се тај пакет надовезује на први од 5,1 милијарду евра и да треба да омогући очување радних места и производних капацитета.
- Ми ћемо одмах кренути у спровођење другог пакета мера, првих 60 одсто првог минималца иде до 10. августа, у наредних пар дана изаћићемо са тачним датумом - кажу из Министарства финансија.
Предузетници, микро, мала и средња предузећа која су добила минималну зараду у јулу месецу, а њих је око 235.000, односно 1.050.000 радника, се за нове минималце неће пријављивати.
Они ће по аутоматизму добити и 60 одсто минималне зараде у августу и септембру, а уколико неко не жели тај новац, може да га врати у трезор Републике Србије.
Други пакет омогућава и предузећима основаним између 15. марта и 20. јула да могу да добију подршку, али ће за њу морати да се пријаве а новац ће им на рачуне лећи у септембру.
СРБИЈА НЕПРЕКИДНО НАПРЕДУЈЕ: Видно повећан број запослених у односу на исти период прошле године
НИКАД ЛАКШЕ ДО РЕЗУЛТАТА ПЦР ТЕСТА: Грађани Србије ово је све што треба да урадите!
"БУЏЕТ СРБИЈЕ ЈЕ ЗДРАВ" Стопа дуга скочила у свим земљама, ево каква је ситуација код нас
- С обзиром да је пријављивање током августа, до краја августа, у септембру ће добити две минималне зараде, то је веома важно да и новооснованим привредним друштвима дамо могућност да добију новац из другог пакета - кажу из Министарства.
Мере подршке остају и за велике привредне субјекте који ће добијати од државе 50 посто минималне зараде за оне раднике који су имали одлуку о прекиду рада.
Услов за добијање државне помоћи је да нема отпуштања више од 10 одсто радника три месеца након добијања 60 посто последње минималне зараде.
- Ако другу минималну зараду исплаћујемо у септембру, дакле, то су октобар, новембар и децембар, за компаније које користе државну помоћ, што је готово цео приватни сектор. Не очекујемо велика отпуштања, а тако ни велика померања на тржишту рада, што управо јесте циљ ових мера - кажу из Министарства.
Део пакета вредног 66 милијарди динара су и ослобађања од плаћања пореза и доприноса на зараде за један месец, као и мере Народне банке Србије.
Из Министаства кажу да овим Србија показује колико је стабилна и колико новца има. Да су јавне финансије у изузетно добром стању.
Подаци о приливу буџетских прихода биће објављени сутра, а очекује се много бољи резултат, не само у односу на ребаланс буџета из априла, већ и у односу на иницијални буџет за 2020. годину.
- Привредна активност у Србији постоји, исплатило се то што смо ишли са 100 евра за сваког пунолетног грађанина, тај новац је ушао у привредне активности, исплатило се што смо дали три минималне зараде - ликвидност је ту - истиче из Министарства финансија.
Додају да је значајно што је скоро 1.200 кредита у укупном износу од 6,8 милијарди динара одобрио Фонд за развој, што је и уплаћено па је ушло у систем.
Преко Гарантне шеме, већ милијарду евра је ушло у ликвидност преко кредита које су банке одобриле, а између 10.000 и 11.000 предузећа је већ добило те кредите.
Кроз државну подршку је до сада обезбеђено и 2,6 милијарди динара за индивидуалне пољопривредне произвођаче, једнократна помоћ пензионерима од 4.000 динара, и за 10 посто је повећања плата свим здравственим радницима, што износи око осам милијарди динара.
Сада са другим пакетом мера долази до 5,8 милијарди евра укупне помоћи и подршке привреди Србије од стране државе, а то је већ негде око 12,5 одсто нашег БДП-а. Нема толико земаља у свету које су са толико свеобухватним јаким програмом изашле да подрже привреду.
Додају је да смо избегли најцрњи сценарио, јер у Србији нема масовних отпуштања, нема затварања фабрика и толиког смањења производних активности као у другим земљама које су од нас развијеније.
- Зато са правом очекујемо и резултат о стопи раста у другом кварталу, и да се до краја године боримо да задржимо водећу позицију из првог квартала када је Србија имала највећу стопу рада БДП-а у Европи - речено је из Министарства.
Мере подршке не угрожавају макроекономску стабилност Србије, него показују колико је држава стабилна.
У Србији су стабилне пензије и плате у јавном сектору, стабилан је курс, и инфлација, што су докази да макроекономска стабилност задржана.
- На прави начин је држава показала колико је сигурна и стабилна, да смо преузели највећи терет ове кризе на себе - што држава и треба да уради, и да смо тако олакшали, и смањили негативне последице КОВИД-а 19 на нашу привреду - закључују из Министарства финансија.
Код Капларевића из Драгачева берба купина у пуном јеку: ОТКУПНА ЦЕНА 200 ДИНАРА, прва класа спремна за Русију
ДВА МИЛИОНА ДОЛАРА СРБИЈИ: Америка помаже Западном Балкану у борби против короне