Комшије ускоро добијају евро: Евро је једна од највећих тековина Европе и гарант мира
Комсија сваке две године објављује извештај
Хрватска испуњава све критеријуме осим оне за придруживање еврозони, судећи према Европском механизму девизног курса (ЕРМ ИИ) најмање две године, наводи се у извештају о конвергенцији објављеном у среду од стране Европске комисије за седам држава чланица које имају законску обавезу да уведу евро.
Прочитајте и:
У извештају које покрива седам земаља – Бугарску, Чешку, Хрватску, Мађарску, Пољску, Румунију и Шведску, даје се преглед напретка тих земаља према уласку у еврозону. Све чланице ЕУ, осим Велике Британије и Данске, обвезне су увести еуро.
Хрватска заједно с Бугарском испуњава све критерије осим једног – суделовање у ЕРМ ИИ, који је својеврсна чекаоница за улазак у еврозону у којем је потребно провести најмање две године. Свих седам земаља испуњава критеријуме који се односи на јавне финансије. То значи да све имају дефицит испод три посто БДП-а, а јавни дуг испод 60 посто БДП-а или, ако је већи од тога постотка, мора бити у силазној путањи.
Хрватска, Бугарска, Чешка, Мађарска и Шведска испуњавају критериј дугорочних каматних стопа, а Хрватска, Бугарска, Пољска и Шведска критеријум стабилности цена. То су тзв. конвергенцијски критеријуми који се још називају мастричтски критеријуми. Осим тих формалних критеријума за улазак у еврозону, Комисија такође разматра и законодавну усклађеност с економском и монетарном унијом.
Једино је Хрватска од тих седам земаља потпуно законодавно с њом хармонизирана. Комисија је анализирала и друге чиниоце које према Уговору Еуропске уније треба узети у обзир при процени одрживости конвергенције. "Нечланице еврозоне очигледно су добро економски и финансијски интегриране у ЕУ. Ипак, неке од њих још увек имају макроекономске слабости и суочене су с изазовом који се односи на пословно окружење и институционални оквир који могу представљати ризик за одрживост конвергенцијског процеса", наводи Комисија.
Повереник Московици каже да је осим номиналних критеријума важно испунити и реалне економске критеријуме да би се имало користи од еура. "Ниједна од седам земаља тренутно не испуњава све правне критеријуме за улазак у еврозону. Једна од кључних лекција у протекле две деценије јесте да је за просперитет унутар еврозоне стварна економска конвергенција једнако важна као и номинална конвергенција.
Зато је важно да земље које желе увести еуро вредно раде на повећању продуктивности, инвестиција, побољшању ситуације са запосленошћу и на решавању питања неједнакости, изјавио је повереник за економске и финансијске послове Пјер Московици. Комисија сваке две године објављује конвергенцијски извештај за земље на путу према евру.