СА КОЈОМ ВАКЦИНОМ СЕ НАЈЛАКШЕ ПУТУЈЕ: У Србији од четири понуђене, ДВЕ су у самом врху за "пролаз"
За многе изненађење да је АстраЗенека на првом месту
Многе владе су дале зелено светло само онима који су цепљени одређеним вакцинама. Европска унија је, примера ради, овог месеца предочила да неће дозволити улазак онима који су примили "Цовисхиелд", индијску верзију вакцине АстраЗенека, јер га није одобрио европски регулатор за лекове, пише visaguide.world.
Travelland ради и данас да бисте од сутра већ били у Грчкој! Хотели са 4* и 5* по најнижим ценама
ШТА ЈЕ ГАРАНТОВАНА ПЕНЗИЈА И КО ЋЕ ИМАТИ ПРАВО НА ЊУ: У Србији 200.000 људи на списку, услов је јасан
ПОСЛОВИ КОЈЕ МОЖЕТЕ ОДМАХ ДОБИТИ У БЕОГРАДУ: Плата до 150.000 динара, договарате се "данас за сутра"
Убрзо након тога, Индија је запретила намером да и она "може да уведе реципрочну одлуку за признавање ЕУ дигиталне потврде".
Би-би-си наводи како се ситуација с овом вакцином односи на политику Европске уније, а не на ону појединих држава чланица, те да су Аустрија, Немачка, Словенија, Грчка, Ирска и Шпанија саопштиле да дозвољавају улазак оним посетиоцима који су цепљени Цовисхиелд вакцином.
Светска здравствена организација је, уз АстраЗенеку, одобрила и Fajzer/BioNTech, Модерну, Џонсон & Џонсон и два кинеске вакцине.
Међутим, какво је глобално стање о прихватању различитих цепива за прелазак границе?
Према подацима странице "ВисаГуиде", најприхваћеније цепиво широм света, у смислу преласка границе, је АстраЗенекино, које је одобрило 119 земаља, укључујући и СЗО (Светска здравствена организација)
Након АстраЗенеке, долази Fajzer/BioNTech који је одобрило скоро 90 земаља, а потом и Спутњик Ве (признаје више од 60 држава). Следе Модерна и Џонсон & Џонсон.
С друге стране, кинески ЦанСиноБио признало је само неколико држава.
На страници "ВисаГуиде" можете да проверите које земље признају цепиво које сте примили.
Проблем није само прелазак границе. Иако САД за сада не тражи потврду о вакцинацији за улазак у земљу (мада је, међу осталима, затворена за Британце, Европљане, Кинезе и Индијце), Канађани цепљени АстраЗенеком изразили су забринутост због могућих проблема приликом уласка у објекте који захтевају потврду о примљеном цепиву које је одобрила Америчка агенција за храну и лекове (ФДА).
Иако је САД наручио 300 милиона доза цепива АстраЗенеке, ФДА га још увек није одобрила, пише "The Ецономист".
Међу цепивима за која је тренутно мало вероватно да ће добити међународно одобрење су руски Спутњик В, индијски Цоваксин и кубанско цепиво Абдала.