ВИ ДОЂИТЕ, МИ ПЛАЋАМО! РАТ ЗА СРПСКЕ ТУРИСТЕ: На списку чак и БЕСПЛАТНИ СМЕШТАЈИ, а ево шта поједини све нуде
Средоземно острво је обећало да ће покрити трошкове лечења и смештаја сваког ко буде позитиван на вирус корона током одмора.
Након борбе против пандемије корона вируса и оне за спас летње туристичке сезоне, на ред је дошла глобална битка за туристе и, по свему судећи, водиће се до последње лежаљке. Земље чије економије се великим делом ослањају на туристичку индустрију увелико смишљају креативне начине да намаме посетиоце.
УКРАЈИНСКА ПОЛИТИЧАРКА: За ЕУ смо само сировина - немогуће је оживети индустрију, без руског тржишта
ИБАРСКА МАГИСТРАЛА ЗАБРАЊЕНА ЗА ШЛЕПЕРЕ! Дробњак: Имамо идеју да уведемо наплату путарине за теретна возила
У СЛОВЕНИЈИ ИЗМЕЊЕНА УРЕДБА ЗА СРБЕ: Више неће морати у двонедељни карантин
Бесплатни хотелски смештаји, субвенције за путовања, покривање болничких трошкова, чак и бесплатне лежаљке, нашли су се на понуди неких држава које желе да покрену свој туризам после вишемесечне паузе. Друге, пак, дају све од себе да своја одмаралишта представе као "корона-фрее" зоне у којима ће се туристи осећати безбедно.
Ви дођите, ми плаћамо
Једна од највећих брига туриста су високи трошкови лечења у случају обољевања од ковида-19 у страној земљи, које већина путних здравствених осигурања не покрива. Зато је Кипар светским владама и авио-превозницима послао писмо на пет страна у коме је детаљно објашњено на који начин ће бити збринут свако ко се на њиховом тлу зарази.
Влада Кипра саопштила је да ће покрити трошкове привременог смештаја, хране, пића и лекова за пацијенте оболеле од ковида-19 и њихове породице. Пацијенти ће морати да плате само вожњу таксијем до аеродрома ради лета кући.
За разлику од севера Италије, Сицилија је била далеко мање погођења епидемијом, због чега се увелико спрема за летњу сезону. Да би привукла туристе и подстакла привреду, локална власт се досетила да сваком посетиоцу који уплати три ноћи на острву, свака четврта буде бесплатна. Сицилија је одвојила и 50 милиона евра којим ће плаћати половину цене авионске карте свакоме ко слети на аеродроме у Катанији или Палерму.
Јапан је у априлу објавио да је број гостију у земљи у односу на прошлу годину пао за 99,9 одсто, па не чуди што на све начине поушава да убеди посетиоце да се врате. Влада је за то издвојила 12,5 милијарди долара.
План опоравка туризма ће се одвијати у два корака - најпре ће посетиоцима бити плаћена половина цене авионске карте, а остале субвенције ће бити распоређене локалним туристичким привредницима. Још увек није прецизирано како ће се расподелити субвенције и који ће све трошкови бити покривени, али спекулише се да ће страним туристима можда бити покривено и до 50 одсто трошкова.
На 23 плаже на Црном мору у Бугарској гости неће морати да плаћају сунцобране и лежаљке, најавила је министарка туризма Бугарске Николина Ангелкова. Сви који газдују плажама дужни су да понуде снижење цена сунцобрана и лежаљки најмање од 50 одсто, а за непоштовање овог захтева предвиђена је новчана казна од 50.000 лева (око 25.000). За поновљени прекршај казна је 100.000 лева.
Примамљиве попусте најавио је Мексико. Према хотелском удружењу Канкуна, најпознатијег одмаралишта, нова мера биће акције за боравак у хотелу. На сваке две ноћи, две ноћи су бесплатне, а постоји могућност увођења попуста за авио-карте.
Код нас нема короне
У одлуци где ћемо на летовање, присуство или одсуство корона вируса на одређеним локацијама може да буде кључно. Грци су тога свесни, па су одлучили да тестирају целокупно становништво Кикладских острва, којима припадају Миконос, Санторини, Милос, Парос, Наксос, Сикинос, и тако привуку туристе.
Грчки лекари су почели да тестирају на корона вирус становништво на острвима у Егејском мору, уз помоћ чамаца, ГПС система и мобилног фрижидера. Болнице на грчким острвима добијају додатне ресурсе за стварање одељења интензивне неге.
Недавна истраживања спроведена у Италији и Грчкој показују да ће обилазак тих земаља драстично поскупети. У Италији би у августу, због правила о ограниченом броју људи на плажама, у ресторанима и другим јавним местима, трошкови за десетодневно летовање могли да буду повећани 18 до 20% у односу на прошлу годину, оценило је удружење за заштиту потрошача "Цодацонс". Поскупеће и сунцобрани, лежаљке, паркинг, храна, пиће и остале услуге које се нуде на купалиштима у земљи.
Грчка, са друге стране, има проблем са великим бројем хотела који се након принудног паузе налазе пред затварањем. Ако хотели буду приморани да затворе своја врата, то је лоша вест за туристе, који би могли да буду суочени са скупљим путовањима у Грчку у будућности. Када има мање смештајног простора, то значи да потражња расте за оним местима која су отворена, а то значи више цене.