НЕВЕРОВАТНО: Прелепо грчко острво нестаје, козе га буквално појеле!
Козе су једноставно почеле да једу острво
Са храстовим и кестеновим шумама, водопадима и дивном обалом, Samothraki има дивљу лепоту и даљину која га издваја од осталих грчких острва.
Овде нема пакет аранжмана, па чак ни поузданих трајектних услуга до копна. Острвске власти надају се статусу УНЕСЦО-овог резервата. Ипак, природно окружење је угрожено од незаситног нападача.
БИТКОИН ВИШЕ НИЈЕ НА ТРОНУ! Ево која криптовалута је најпопуларнија у свету
ШВЕЂАНИ ПРОСЕЧНО ЗАРАЂУЈУ ВИШЕ ОД 2.200 ЕВРА МЕСЕЧНО: У овом месту су највеће плате
СПАКОВАЛИ КОФЕРЕ И ВРАТИЛИ СЕ У СРБИЈУ: Упознали се у Јужној Африци, а данас живе на селу и баве се ОВИМ послом
Коза има много више него људи и буквално су опколиле Samothraki. После деценија покушаја проналажења решења, стручњаци и локално становништво заједно раде на проналажењу начина за спас екологије и економије 21. века.
Полу-дивље, козе лутају по острву које је отприлике три пута веће од Менхетна и могу се приметити на крововима, дрвећу или на врху аутомобила док прегледавају пејзаж који би јелеи. Њихова неконтролисана прекомерна испаша узрокује ерозију.
Обилне кише пре две године уништиле су градску кућу и пресекале њене путеве. Није било дрвећа или вегетације на стрмим обронцима да би се зауставило клизање проузроковано пљусковима.
- Не постоје велика стабла која би могла да држе тло. И то је велики проблем, финансијски и стварни, јер ће се (блато) спустити на наше главе - каже Георге Маскалидис, који помаже вођење еколошке групе Одрживи Samothraki.
Samothraki, се налази у северном Егејском мору. Са само 3.000 становника и тешко приступачним тереном, острво је увелико пропустило туристички бум Грчке.
У међувремену, популација коза порасла је пет пута до процењених 75.000 до краја деведесетих. Неке делове села једноставно су "грицкали".
Сваки становник ове државе годишње ЗАРАДИ ОКО 26.500 ЕВРА
Све више платнажа ОВЕ БИЉКЕ у нашој земљи: Посао сезонски и веома исплатив, ЗАРАДА МОГУЋА И ОД ПРЕРАДЕ (ФОТО)
НИСУ СВЕ ПРОФЕСИЈЕ ПОД РИЗИКОМ: Ово су послови који ће бити тражени и у следећој кризи!
Број је од тада пао на испод 50.000 јер је остало мало паше. Али ово острво оставило је у замци. Већина коза је неухрањена да би се комерцијално користила за месо, храна за животиње прескупа је за одржавање и велики део тла је превише осиромашен да би се дрвеће могло узгајати.
У исто време, цене вуне, коже, меса и млека су пале, што је довело тамошње пољопривреднике да постају све очајнији.
Стада су бројчано почела да расту због субвенција Европске уније, под системом за који критичари кажу да је био под лошим надзором и да није било дугорочног планирања. Сада ће то можда бити потребно преокренути јер се чини да је смањење броја стоке неизбежно, заједно са ограничењем испаше.