ВИШЕ ОДГОВОРНОСТИ И ОБАВЕЗА: Запослени се ВРАЋАЈУ НА ПОСАО, а послодавци ће морати да воде рачуна о много тога
Ригорозне мере заштите.
Док неки с нестрпљењем очекују повратак на радна места, без обзира да ли им је рад у претходном периоду био обустављен или су радили од куће, једна страна тог повратка сигурно и брине и обавезује послодавце. Они ће сада имати много више и одговорности и обавеза, а како би првенствено заштитили здравље радника, а апотом и компанију.
ОВА ПРОЦЕНА ММФ СЕ НЕЋЕ СВИДЕТИ ХРВАТИМА: Ево колико ће привреда Србије боље проћи после короне! (ВИДЕО)
Вучић: Не стидим се да кажем, бићемо међу првима у Европи
Поред неопходних дезифицијенаса, маски и рукавица које би требало да има свако радно место, додатна брига је и на који начин организовати рад у такозваним опен спејс канцеларијама, јер је једна од мера и ограничен број људи у затвореном простору.
Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Зоран Ђорђевић апеловао је на послодавце више пута. Према прописаним мерама, процес рада треба организовати тако да се строго поштују све хигијенско-техничке мере за спречавање ширења заразе. То пре свега подразумева ограничен број људи у просторији и коришћење заштитних маски.
Хигијена у канцеларији, наводи ресорно министарство, мораће да буде на првом месту: све површине, а пре свега радни столови, тастатуре и телефони редовно морају бити дезинфиковати средством на бази алкохола. Неки од савета су да се на више места у канцеларији поставе кутије са папирним марамицама и убрусима, али и обезбеде запосленима хируршке маске за лице.
Драгољуб Рајић из Мреже за пословну подршку истиче да је за раднике у затвореном простору најбитније да су довољно удаљени једни од других и да имају природан проток ваздуха. Стога, каже, велики проблем може бити тип вентилације у пословним зградама, јер кружење микрочестица може бити извор заразе.
- Постоје одређени типови вентилације који спречавају кружење микрочестица, али је то скупа тенологија, које углавном код нас нема. Извори вентилације могу масовно да заразе људе. Много је боље решење да ко има прозоре, пусти природан проток ваздуха, што кажу и водећи светски стручњаци - истиче Рајић.
Говорећи о мерама дистанце, Рајић истиће да би у свакој канцеларији морало да се примени оно што је прописано практично и за кафиће.
- Ако је редован размак два метра, а људи цео дан седе, требало би да буде барем четири. Фирме ће рецимо, ако су имале неискоришћене делове за састанке или простор који нису користили, распоредити људе по просторијама, да би добили максималну попуњеност на четири метра. У одређеној мери, али делимично ту могу бити од помоћи и паравани који би били постављени између радника, јер је опет проблем што вирус кружи кроз ваздух - објашњава Рајић.
Рајић наводи примере одређених осигуравајућих кућа које су увеле дежурства или сменски рад, тако да радници долазе у различито време на посао, како би концентрација људи у просторијама у исто време била мања.
- И даље је препорука да свака фирма која може да организује рад од куће, то и уради. Много је боље да фирма, уместо да улаже новац у заштитна средства, маркице за превоз, рукавице, маске, да заправо плати софтвере или програме за праћење учинка запослених од куће. Чак и у фирмама које се баве производњом, што им је сада отежано, је препорука да сви сегменти администрације, менаџмента и рецимо рачуноводства раде од куће - наводи Рајић.
Неопходно је, каже и дезинфиковање површина, али пре свега тоалета на сваких пола сата јер је доказано и да је вирус присутан у мокрим чворовима. Рајић истиче да проблеми могу настати и за месец дана када буде око 30 степени, а климатизација се никако не препоручује, па ће стога бити веома тешко да се ради.
- Фирме би требало да ураде добру реорганизацију. Људи морају да мисле на то, јер ако се запослени, разболе, чак и да не буде последица по здравље, посао ће да трпи јер фирма неће имати никога да ради месец дана - закључује Рајић.
БЕНЗИН У СРБИЈИ НИКАД ЈЕФТИНИЈИ: Стручњаци откривају да ли нас овакве цене чекају и на лето
НИЈЕ СВЕ ТАКО ЦРНО: Током кризе у Србији основано 1.000 компанија, запослено 400 људи, а ОВАЈ сектор доминира
Куршумлијска бања добија ново рухо: Први гости наредне године
НИШЛИЈА НАПРАВИО РОБОТА-ПАСТИРА: Да ли ће овце чувати САЈБЕР ЧОБАНИ на пашњацима наше земље
СРБИ МАСОВНО БЕЖЕ ИЗ ГРАДОВА ЗА ПРВИ МАЈ: У неким насељима је немогуће наћи викендицу, цене отишле у небо!