Влада Србије и ММФ постигли ДОГОВОР: У 2018. години повећање плата и пензија
Шта су све договорили Влада Србије и ММФ?
Шеф Мисије Међународног монетарног фонда Џејмс Руф изјавио је да су са Владом Србије усаглашени кључни параметри за буџет за 2018. годину, који укључују и повећања плата у јавном сектору и пензија од наредне године. Министар Душан Вујовић је рекао да је један од врло опипљивих резултата то што сада на сваких милијарду евра дуга штедимо 50 до 60 милиона евра, јер плаћамо ниже камате.
Председник Вучић данас са представницима мисије ММФ-а
- Заједно са већим приходима за плате и пензије, планирани фискални дефицит је 0,7 одсто БДП-а, што је ниво који не угрожава фискалну стабилност и даље смањење јавног дуга - рекао је Џејмс Руф, наводи се у саопштењу ММФ-а.
Како је наведено, имајући у виду добре остварене резултате, влада планира да део новца из већег фискалног простора и у овој години искористи за исплату бонуса пензионерима, као и за бонусе одређеним категоријама запослених. Руф је истакао да ММФ за ову годину прогнозира раст бруто домаћег производа Србије за два одсто, а за 2018. за 3,5 одсто. Говорећи о осмој ревизији, рекао је да је постигнут договор о политикама које су потребне како би успешно закључили ревизију.
Министар Ђорђевић: Очекујем сениор картице и у Нишу и Новом Саду
- Сви што је договорено да се уради до краја септембра је урађено, а структурне реформе су настављене, мада у неким случајевима има кашњења - рекао је Руф и додао да ће позитиван извештај бити послат на одобрење Борду директора ММФ-а, који заседају, како се очекује, у децембру.
Руф је нагласио да је приоритет за 2018. да се очувају тешко остварени добри фискални резултати, па је потребно наставити подршку иницијативама за подстицање привредног раста, као што су повећање јавних инвестиција и смањење пореских оптерећења за раднике са ниским приходима. Настављају се снажне економске перформансе Србије Џејмс Руф оценио је, на крају разговора о осмој ревизији стендбај аранжмана из предострожности који је Србрија закључила са том организацијом, да се настављају снажне економске перформансе Србије.
Руф је рекао да се то дешава иако су у првом кварталу биле привремено успорене због суше и прекида у снабдевању електричном енергијом.
- Активности су остале снажне, подржане јаким растом извоза, јачањем потрошње и инвестиција - рекао је Руф на конференцији за новинаре у Народној банци Србије.
Руф је додао да су услови на тржишту рада бољи, а приватни сектор отвара нова радна места, а представници делегације похвалили су и пад стопе незапослености. ММФ је за ову годину прогнозирао реални раст бруто домаћег производа Србије за 2017. годину на два одсто , а за 2018. на за 2018. на 3,5 одсто. Истакао је да је основна економска активност снажна и подржана интензивним извозом.Руф је указао да је успоравање проузроковано производним факторима, а не због слабе потражње или фискалне контракције.
Рекао је да ММФ уочава побољшање и на тржишту рада, отварање великог броја радних места у приватном сектору. С обзиром на ниску инфлацију, како је пренео, ММФ сматра монетарну политику НБС исправну, а у текућој години види добре фискалне резултате, додајући да је фискални баланс близу позитивне нуле, што је пуно боље од пројектованог буџетског дефицита.
Руф је подвукао да за наредни буџет сматра да је приоритет очување фискалних достигнуха. Према његовим речима неопходно је наставити са реформама државних предузећа, јер се још увек касни у изналажењу солуција за проблематична предузећа, као што су МСК, Азората, РТБ, Петрохемија, Ресавица.
Биће потребно наставити са реформама јавне управе да би се побољшао квалитет јавних услуга и смањили ризици. Веома је важно усвајање законодавства који се тиче плата у јамвом сектору у децембру", поручио је он. Додао је да је неопходно даљи акценат ставити на јачање пословног окружења, подстицање раста у којем водећу улогу има приватни сектор и раст незапослености.
Похвалио је даљи напредак Србије на Дуинг бизнис листи, и указао да још има простора за побољшање везано за конкурентност и смањење препрека за бизнис. С тим у вези је напоменуо модернизацију Пореске управе и рационализацију такси. Рекао је да се радује унапред даљој сарадњи у постизању циљева даљег раста и приближавања доходата западном нивоу.
СМАЊЕНА НЕЗАПОСЛЕНОСТ, А БИЋЕМО И БОЉИ: Да ли знате ко у Србији дефинитивно НАЈЛАКШЕ налази посао?
Мисија ће закључке ове ревизије, како је најавио, послати Борду директора ММФ на одобрење, а уколико Борд да позитивну оцену, то ће Србији ослободити додатних 119,4 милиона евра, што је укупно до сада 1,05 милијарди евра, од укупно 1,2 милијарде. ММФ подсећа да су се српске власти определиле да не повлаче тај новац.
Министар финансија Душан Вујовић је изјавио да је током аранжмана са ММФ-ом у претходне три године остварена укупна фикскална консолидација и да је један од врло опипљивих резултата то што сада на сваких милијарду евра дуга штедимо 50 до 60 милиона евра, јер плаћамо ниже камате. Вујовић је на конференцији за новинаре поводом осме, завршне ревизије трогодишњег аранжмана из предострожности са ММФ, рекао да Србија бележи стални пад удела камате.
Премијерка на отварању Економског самита: Створили смо услове за ТРАЈНО ПОВЕЋАЊЕ примања
- Не само удела дуга у БДП-у са око 75 одсто на 65 одсто, него нам пада и трошак тог дуга. Перманетно пада део у буџету који се односи на плаћање камата зато што су каматне марже које плаћамо на светским финснсијским тржстима значајно смањене са преко 5,5 одсто, пре свега четири или пет година, на 1,3 одсто које плаћамо данас. То је врло опипљиви резултат ових реформи - нагласио је Вујовић. Како је рекао, на сваких милијарду евра дуга ми сада штедимо 50 до 60 милиона евра, зато што плаћамо ниже камате.
- То је врло опипљив резултат онога што сада радимо. Такође, треба да обезбедимо одрживост ових реформи, завршимо стркуктурне реформе и да заврсимо реформе које ће обезбедити дугурочно стабилан раст јавних прихода и ефикасно коришћење јавних расхода - додао је Вујовић. Након осме ревизије Програм ММФ-а завршава се у фебруару идуће године.