ДРЖАВА РАЗМАТРА О НОВОЈ ПОМОЋИ ЗА ПРИВРЕДНИКЕ: Ко може да рачуна на њу и колика финансијска подршка би могла да буде
Осим најаве о ублажавању мера и откључавању појединих делатности, у влади најављују и разговоре са најугроженијим привредним секторима, али и могућност нове помоћи.
Нови локдаун уведен у Србији, који ће трајати до понедељка, забринуо је многе привреднике, а посебно мале трговце, угоститеље, занатлије и друге услужне делатности које су највише погођене новим затварањем и прекидом пословања. Многи су става да им без рада и дневних пазара нема ни опстанка, чега су истовремено свесни и у Немањиној 11.
ВУЧИЋ САОПШТИО ОДЛИЧНЕ ВЕСТИ: Србија гради две фабрике, производићемо између 30 и 40 МИЛИОНА ДОЗА вакцина
СТИЖЕ НОВАЦ ЗА ГРАЂАНЕ СРБИЈЕ: Вучић најавио економску помоћ за пензионере, музичаре и незапослене!
НАЈНОВИЈЕ ИСТРАЖИВАЊЕ: Грађани Србије најмање задужени на простору бивше Југославије
Осим најаве о ублажавању мера и откључавању појединих делатности, у влади најављују и разговоре са најугроженијим привредним секторима, али и могућност нове помоћи.
Према званичним најавама, у наредних неколико дана разговараће се са представницима најугроженијих сектора, како би утврдили на који начин им се може додатно помоћи.
Министар финансија изјавио је да ће заједно са премијерком Аном Брнабић, разговарати са представницима најугроженијих сектора како би се утврдило на који начин им додатно помоћи у кризи изазваној пандемијом корона вируса.
Поводом протеста угоститеља због нових мера Кризног штаба које подразумевају затварање локала до понедељка, министар финансија каже да је здравље грађана најважније, али да је држава увек ту да помогне.
Међу најугроженијим делатностима, још од почетка пандемије пре годину дана, налазе се туризам и угоститељство, хотелијери, аутопревозници, организатори различитих врста догађаја. Зато је држава и у претходним пакетима помоћи препознала и обезбедила додатну подршку овим секторима.
Њима су се придружиле и мале трговине, занатлије и друге услужне делатности, које су још једном погођене новим затварањем и прекидом пословања, иако је најављено да би кризни штаб на наредним седницама могао да дозволи рад појединим секторима, где се процени да опасност од ширења вируса није тако велика. За почетак се као изузеци од "локдауна" помињу фризери и салони за лепоту, али и још неки други.
Три модела помоћи
Судећи према досадашњој пракси, на располагању привредницима који су додатно погођени новим "локдауном" могла би бити три модела помоћи.
На првом месту била би директна новчана подршка кроз помоћ у исплати плата (нови минималци), на другом је нови мораторијум на кредите и на крају одлагање плаћања доспелих пореза и додатни повољни кредити за фирме.
Привредници су већ истицали да им је директна подршка кроз исплату неколико "минималаца" помогла да прегурају један тежак период и да опстану у почетку корона кризе. И први мораторијум на кредите искористило је више од 90 одсто фирми.
Подсетимо, држава је привреду у оквиру првог и другог економског пакета помоћи, прошле године, подржала са укупно три месечна минималца и два пута по 60 одсто износа минималне зараде.
Први је на рачуне компанија уплатила почетком маја, други у јуну, а трећи у јулу. Велика предузећа добила су три пута по 15.000 динара за сваког радника, а сви остали по 30.000, односно по цео минималац.
У оквиру другог пакета мера, радницима је у августу и септембру исплаћено по 60 одсто минималне зараде, односно укупно по 36.000 динара.
Привреди је, као и грађанима, у два наврата омогућен и мораторијум на отплату кредита, а кроз Развојни фонд и гарантну шему обезбеђени су и повољнији кредити за фирме.
Трећи пакет у току
Министар финансија истиче да је у току примена и трећег пакета мера државне помоћи који предвиђа да половину минималне зараде за три месеца по запосленом добијају, осим микро, малих и средњих предузећа, и велика предузећа. Исплата би требало да крене почетком априла и да се настави у мају и јуну, а пријављивање фирми траје од краја марта.
- Реч је о укупно 1.500.000 запослених. Пријаве су у току. Такође, идентификовали смо секторе који су угроженији, а то су туризам и угоститељство, њима ћемо додатно помоћи, једном целом минималном зарадом. Осим тога, помажемо и градске хотеле, који ће добити 350 евра по индивидуалном лежају, односно 150 евра по смештајној јединици. Помажемо и аутопревозницима који ће добити шест пута по 600 евра по аутобусу - кажу из министарства финансија.