Владимир Лучић: За акционаре Телекома ова година је била одлична, улагање у младе технолошке компаније је прави потез
За акционаре Телекома Србија ова година је била одлична, изјавио је генерални директор компаније Владимир Лучић и додао да је у 2024. години настављено са улагањем у младе технолошке компаније, што се, према његовим речима, показало као одличан пословни потез.
Лучић је у ауторском тексту за "Политику" истакао да је пре неколико дана Телеком Србија Вентурес фонд, као корпоративни фонд ризичног капитала, први таквог типа у Србији, инвестирао у италијански иновативни стартап ЛампоВет, који се бави експертизом у области биотехнологије за кућне љубимце с напредним решењима вештачке интелигенције (АИ) у телемедицини и који поставља темеље за значајна истраживања у области здравља животиња.
- Нешто раније ТС Вентурес фонд инвестирао је у српско-амерички стартап Connect The Дотс, иновативну платформу која користи вештачку интелигенцију за мапирање професионалних конекција и помаже компанијама да изграде снажније мреже како би брже и ефикасније долазиле до нових клијената, а једна од најновијих инвестиција је српско-британски иновативни стартап Морее LLC, који револуционизује индустрију робе широке потрошње кроз паметна и одржива решења за вишекратну амбалажу - навео је Лучић.
ТС Вентурес фонд основао је Телеком Србије 2021. године са идејом да подржи стартапе који имају потенцијал да траснформишу индустрије и креирају глобалне успешне приче, уз посебан фокус на развој домаћег технолошког екосистема.
- За ту намену определили смо 25 милиона евра са планом да их инвестирамо у наредних пет година. ЛампоВет, Connect The Дотс и Морее нису једини, до сада смо финансирали укупно 15 стартап компанија које се, између осталог, баве применом АИ у развоју "паметних наочара" које аутоматски прилагођавају диоптрију корисника, борбом против интернет пиратерије, раним утврђивањем болести крвних судова, развојем микропроцесора у клауду, аутоматизацијом вођења хотела и приватних смештаја у клауд систему, регрутацијом кадрова помоћу вештачке интелигенције - истакао је он.
Додао је да је за три године инвестирано 2,4 милиона евра, да је просечна инвестиција 133.000 евра, као и да се девет стартапа бави вештачком интелигенцијом, шест је већ покренуло нове рунде финансирања, а шест стартапа има потенцијал да постану једнорози, односно фирме са берзанском вредношћу од милијарду долара.
Лучић је истакао да је уверен да такви пројекти могу компанији бити важан извор прихода у будућности и навео да је Телеком одлуком да оснује ЦВЦ желео да се угледа на велике и успешне светске компаније које инвестирају у стартапе, као што су Microsoft, Google, Интел, Accenture, ИБМ, Mastercard, Spotify, Walmart, Убер.
Танјуг