ВРАЋА СЕ СТОСТРУКО! Дупло више новца у ФИЛМСКУ ИНДУСТРИЈУ, стижу нам НАЈВЕЋЕ СВЕТСКЕ ЗВЕЗДЕ!
Држава је прошле године у филмску индустрију Србије уложила 400 милиона динара у виду подстицаја, док су инвестиције у овој области износиле више од 3,8 милијарди динара. Тако је на један уложен динар подстицаја привреда Србије од ове области приходовала више од девет динара (9,6 динара).
То је био разлог да се буџетом Републике Србије за подстицаје у области аудиовизуелне производње ове године издвоји дупло више новца, односно 800 милиона динара за које се верује да ће привреди Србије донети много већа улагања.
СТИЖЕ ИНВЕСТИЦИЈЕ: У Србији се отвара погон ове компаније, отварају се нова радна места
Иначе, ову врсту субвенција омогућила је Уредба о подстицајима за продукцију аудиовизуелних дела која се примењује три године, односно од 2016.
Како су навели у Министарству привреде, већ 2017. у односу на 2016. годину имали смо значајан раст инвестиција. Наиме, улагања у филмску продукцију у 2016. години била су око 2,43 милијарди динара, па је однос подстицаја и инвестиција био један према шест.
Иначе, у 2017. години поднето је 49 захтева за доделу подстицаја. Према анализи Филмског центра Србије, по свим наведеним пројектима, укупан износ утошених средстава на територији Републике Србије чини нешто више од 3,8 милијарди динара (3,833.556.000 динара). Ова средства су расподељена тако да је за играни филм издвојено 2.246.780.290 динара, за постпродукцију 114.975.656 динара, док су ТВ серије добиле 1.075.933.894 динара, а на рекламе је отишло укупно 395.866.060 динара.
- У току ове године за подстицаје је намењено 800 милиона динара, а за коришћење ових подстицајних средстава поднето је 60 захтева. У току ове године, а закључно са октобром, извршена је исплата у износу од 715.645.648 динара, и то за укупно 62 захтева који су поднети у току 2017. и 2018. године, а који укључују инвеститоре из целог света – рекли су у Министарству привреде.
Само пре две године подстицаје је користило укупно девет инвеститора, и то из Србије, САД, Индије и Немачке.
- Већ 2017. године подстицаје за филмску индустрију користило је три пута више инвеститора, па је тако међу их 28 инвеститора било филмаџија и из Шведске, Америке, Израела, Саудијске Арабије, Египта, Канаде, Француске, Турске, Грчке, Индије, Словеније, Велике Британије, Норвешке и Русије – наводе у Министарству привреде.
Србија и Албанија мењају регион: Повећана РОБНА РАЗМЕНА, следи привредни "бум"!
Према њиховим речима, у току 2016. и 2017. у српску кинематографију највише су уложили амерички инвеститори. Занимљиво је да су току ове године у порасту инвестиције из Индије.
Колико новца троше странци на снимања у Србији добро показује пример филма који је рађен за "Парамаунт", а који је потрошио чак шест милиона евра за непуна четири месеца. Такође, претходне године у Србији је сниман филм "Бела врана" Рејфа Фајнса, трилогија "Интриго" са Беном Кингслијем, "Ибица", за Универсал и Netflix. Филмаџије истичу да су то веома успешни појекти који вреде милионе.
Српске компаније на привредном сајму у Тирани
И не само то. Подстицаји доводе и велика имена холивудске сцене у Србију. Тако су након Рејфа Фајнса, стигли Пирс Броснан са филмом "Новембарски човек", као и Рејчел Вајс, Марк Рафало и Адриан Броди који су играли у филму "Браћа Блум", а крајем јануара у Србији почиње снимање филма "Минимата" у режији Ендруа Левитаса, а Џони Деп ће тумачити славног ратног фотографа Јуџина Смита.